Sprawa może się jednak komplikować, gdy okres kadencji upływa po dniu odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia. Zgodnie z dość licznie reprezentowanymi poglądami, tzw. teorią prolongacyjną, mandat członków zarządu i członków rady wygaśnie automatycznie dopiero z dniem zwyczajnego walnego zgromadzenia odbytego po upływie kadencji. Przy tym decydująca będzie tu data zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Inaczej doszłoby do skrócenia kadencji, co następuje jedynie w przypadkach określonych przepisami prawa, np. może nastąpić poprzez odwołanie całego składu organu.
Choć stanowisko takie może być uznane za dyskusyjne – w literaturze na temat kadencji i mandatu członków zarządu wypowiadane są też inne poglądy – nie można go jednak lekceważyć. Konsekwencją praktyczną jest konieczność odbycia walnego zgromadzenia po upływie okresu kadencji od momentu powołania, co w praktyce może oznaczać zwoływanie zwyczajnych walnych zgromadzeń na datę coraz późniejszą lub przedłużanie czasu trwania takiego zgromadzenia.
Taki kroczący, przesuwający się, możliwy termin zwyczajnego walnego zgromadzenia, w wyniku którego wygasną mandaty członków organów, może ten termin niebezpiecznie zbliżyć do kluczowej daty końca czerwca i prowadzić albo do przedłużenia trwania takiego walnego zgromadzenia poza moment upływu kadencji, albo nawet – zdaniem niektórych – do przedłużenia mandatu o prawie rok po upływie kadencji, do kolejnego zwyczajnego walnego zgromadzenia.
Ten skutek mogłyby wskazywać na potrzebę wyboru innego poglądu dotyczącego końca mandatu i kadencji członka organu spółki akcyjnej albo też zabiegów natury legislacyjnej celem uniknięcia sporów doktrynalnych. W odniesieniu do spółek publicznych z ostrożności stosuje się pogląd, zaprezentowany powyżej. Jednak wobec wielości poglądów wypowiadanych w literaturze przedmiotu potrzeba pełnej jasności co do momentu zakończenia pełnienia funkcji przez stary zarząd i rozpoczęcia kadencji przez nowy wymaga interwencji ustawodawcy poprzez stosowne modyfikacje przepisów kodeksu spółek handlowych.
Marek Wierzbowski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i wiceprezes Rady GPW