Nawet kompetencje miękkie można wyszlifować w praktyce

Pracodawcy stawiają coraz większe wymagania związane z wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem – mówi Anna Kozińska, dyrektor Centrum Relacji Zewnętrznych i Transferu Technologii SGH w Warszawie.

Publikacja: 23.03.2015 21:00

Nawet kompetencje miękkie można wyszlifować w praktyce

Foto: materiały prasowe

Rz: Dlaczego absolwenci uczelni mają problem ze znalezieniem pierwszej pracy w zawodzie?

Anna Kozińska: Generalnie im wyższe wykształcenie, tym lepsze perspektywy zatrudnienia. Niestety, obserwujemy w Polsce niedopasowanie struktury kształcenia kierunkowego i miejsc pracy, jakie się pojawiają w różnych sektorach gospodarki. Brak systemowego przepływu informacji o poszukiwanych kwalifikacjach i potrzebach rynku. Uczelnie starają się reagować na te potrzeby w dużej mierze samodzielnie. Poza tym część młodzieży wybiera studia łatwiejsze, tańsze – mając jedynie własne wyobrażenie o perspektywie zatrudnienia. Jednocześnie pracodawcy stawiają kandydatom coraz większe wymagania w zakresie wiedzy i umiejętności. Szukają u absolwentów zdolności komunikacyjnych, umiejętności rozwiązywania problemów, współpracy międzykulturowej, pomysłowości i gotowości do brania odpowiedzialności za wykonywane zadania. Znalezienie pracy to dopasowanie wymogów stanowiska pracy i kwalifikacji kandydata.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację