Nawet kompetencje miękkie można wyszlifować w praktyce

Pracodawcy stawiają coraz większe wymagania związane z wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem – mówi Anna Kozińska, dyrektor Centrum Relacji Zewnętrznych i Transferu Technologii SGH w Warszawie.

Publikacja: 23.03.2015 21:00

Nawet kompetencje miękkie można wyszlifować w praktyce

Foto: materiały prasowe

Rz: Dlaczego absolwenci uczelni mają problem ze znalezieniem pierwszej pracy w zawodzie?

Anna Kozińska: Generalnie im wyższe wykształcenie, tym lepsze perspektywy zatrudnienia. Niestety, obserwujemy w Polsce niedopasowanie struktury kształcenia kierunkowego i miejsc pracy, jakie się pojawiają w różnych sektorach gospodarki. Brak systemowego przepływu informacji o poszukiwanych kwalifikacjach i potrzebach rynku. Uczelnie starają się reagować na te potrzeby w dużej mierze samodzielnie. Poza tym część młodzieży wybiera studia łatwiejsze, tańsze – mając jedynie własne wyobrażenie o perspektywie zatrudnienia. Jednocześnie pracodawcy stawiają kandydatom coraz większe wymagania w zakresie wiedzy i umiejętności. Szukają u absolwentów zdolności komunikacyjnych, umiejętności rozwiązywania problemów, współpracy międzykulturowej, pomysłowości i gotowości do brania odpowiedzialności za wykonywane zadania. Znalezienie pracy to dopasowanie wymogów stanowiska pracy i kwalifikacji kandydata.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Greenpeace: Strategia PGE, czyli węgiel Schroedingera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Modlin odbudowuje się po PiS-ie
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. O modelach przywództwa
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Jak wziąć cła na celownik i odwinąć się Trumpowi?
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. Struktury stadne w korporacjach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama