Wolny handel z USA to dla Polski szansa

Powinniśmy mieć jasne stanowisko wobec negocjowanych wątków umowy – przekonuje przewodniczący Grupy Pracodawców w Europejskim Komitecie Społeczno-Ekonomicznym, wiceprezydent Konfederacji Lewiatan Jacek Krawczyk.

Publikacja: 24.06.2015 22:00

Wolny handel z USA to dla Polski szansa

Foto: Fotorzepa/Dominik Pisarek

Rz: UE prowadzi negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi na temat porozumienia o handlu i inwestycjach (TTIP). Jakie korzyści to przyniesie przedsiębiorcom, szczególnie z Polski?  Nie jesteśmy ojczyzną wielkich korporacji, nowoczesnych technologii, potężnych przemysłów samochodowego i chemicznego, które w powszechnym mniemaniu mają skorzystać na TTIP.

Zacznę może od uwagi ogólnej, że w Polsce jest takie straszenie TTIP w duchu, że nie damy sobie rady na tym wielkim konkurencyjnym rynku. Przypomina mi to debaty przed transformacją gospodarczą, czy potem wejściem do UE. Wtedy też straszono, że Polska nie da rady w takim konkurencyjnym środowisku. A jednak biznes poradził sobie świetnie. Polska gospodarka jest konkurencyjna. Przy spełnieniu pewnych warunków dla określonych sektorów TTIP może być dla nas szansą w dwóch wymiarach. Po pierwsze, otwarcia rynku USA na nasze produkty. A po drugie większej obecności amerykańskich inwestorów w Polsce. Dla Polski rynek amerykański nie jest nawet w pierwszej dziesiątce eksportu. W imporcie sytuuje się gdzieś pod koniec pierwszej dziesiątki. Nie możemy mówić o strategicznym aliansie z USA przy takim poziomie relacji gospodarczych. TTIP jest szansą, bo UE daje nam dużo lepsze możliwości negocjacyjne. Tę szansę trzeba wykorzystać, ale niestety nie widzą zaangażowania ze strony rządu. Za mało w kraju dyskutujemy o TTIP.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wojna orła ze smokiem
Opinie Ekonomiczne
Dr Mateusz Chołodecki: Czy można skutecznie regulować rynki cyfrowe
Opinie Ekonomiczne
Marcin Piasecki: Marzenie stanie się potrzebą
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Król jest nagi. Przynajmniej ten zbrojeniowy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Dlaczego znika hejt na elektryki