U nas idea PPP – partnerstwa publiczno-prywatnego – jest oficjalnie mocno popierana, ale bardzo kiepsko realizowana. Biznes ją popiera, bo to dla niego szansa na wsparcie finansowe przedsięwzięć przez poważnego partnera. Ale do współpracy się nie kwapi, bo przedsiębiorcy od urzędników starają się trzymać jak najdalej i mają po temu poważne racje.
Władza ideę PPP też popiera, ale urzędnicy boją się współpracy z „prywatniakami" jak ognia, choćby z tego powodu, że dla wielu – np. tzw. trzyliterowych służb - pachnie to korupcją.
I dlatego „na górze" wyniki PPP są bardzo skromne. Tymczasem na dole... Prezydent Łodzi zachęca wszystkich właścicieli budynków wpisanych do rejestru zabytków, aby wystartowali w konkursie, który umożliwia pozyskanie grantów na remont tego typu obiektów. W 2014 roku na dofinansowanie remontów zabytków w tej formie poszło w Łodzi 2,5 mln zł. Kwota na przyszły rok będzie zależeć od uchwalonego przez radę miejską budżetu, ale pani prezydent obiecuje, że będzie to więcej niż w roku ubiegłym.
Marchewka zachęcająca do współpracy jest więc spora i smaczna. Jest też kij, choć raczej kijek – koszty dofinansowania remontu nie mogą przekroczyć połowy kosztorysu, drugą połowę musi dołożyć właściciel.
Może więc to, co nie wychodzi na styku wielkiej polityki i wielkiego biznesu uda się tam, gdzie władza jest bliższa obywatelowi, czyli na szczeblu samorządu?