Innowacje nie mogą przegrać z polityką

Fundamentem sukcesu gospodarczego w XXI wieku jest innowacyjność. Tymczasem pod względem innowacyjności Polska zajmuje odległe, 24. miejsce w Unii Europejskiej.

Publikacja: 24.09.2015 21:00

Andrzej Malinowski

Andrzej Malinowski

Foto: materiały prasowe

Od marca br. w Sejmie czeka projekt ustawy – zgłoszony jeszcze przez poprzedniego prezydenta – który może nieco tę sytuację poprawić. Jeżeli pojawia się szansa na jakąkolwiek zmianę na polepszenie systemu, po prostu musimy z niej skorzystać! Ustawa nie może stać się elementem gry wyborczej. Czekają na nią tysiące polskich firm.

Projekt ustawy opiera się na następujących filarach, których od lat domagali się polscy przedsiębiorcy i naukowcy: możliwości kwalifikowania wydatków na badania i rozwój jako kosztu księgowego wraz z ulgą podatkową dla innowacyjnych firm; likwidacji podwójnego opodatkowania przedsięwzięć venture capital, które są kluczowe dla rozwoju start-upów; zniesienia opodatkowania aportu własności intelektualnej wnoszonego przez jednostki badawczo-naukowe do przedsiębiorstw, co blokuje współpracę nauki z biznesem.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Opinie Ekonomiczne
Prof. Mikołaj Tomaszyk: Czy przyszłość transportu miejskiego jest ekologiczna?
Opinie Ekonomiczne
Nowa unia energetyczna: czystsza, tańsza i lepiej połączona
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: MONozakupy, czyli dajmy sobie szansę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Zadziwiająca historia gospodarcza Rumunii
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Nie strzelajcie do flipperów
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń