Prof. Elżbieta Chojna-Duch: Strategiczna autonomia w Europie

Którą z koncepcji geopolitycznych powinna przyjąć Polska? Jedyna realna jest droga transatlantycka, która prowadzi z Waszyngtonu przez Londyn, Paryż, Berlin do Warszawy. Stąd jest dobry start i droga do Kijowa już wytyczona.

Publikacja: 15.03.2025 10:55

Była podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Elżbieta Chojna-Duch

Była podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Elżbieta Chojna-Duch

Foto: PAP/Rafał Guz

W geopolitycznej rzeczywistości (i w konsekwencji rzeczywistości także Polski) podejmowane są alternatywne, choć niesprzeczne projekty dotyczące losów Ukrainy. Zakończenie jednego projektu spowoduje modyfikację drugiego modelu. Mają one wspólny cel – zakończenie wojny, lecz działania polityczne im towarzyszące i ich skutki są odmienne, wśród nich różne są skutki finansowe.

Z jednej strony możliwe jest porozumienie USA–Ukraina, ale niekoniecznie, jak się wydaje już, z prezydentem Zełenskim. W tle pozostają rozmowy i ustalenia Rosja–USA, relacje transatlantyckie z Europą i narzucany przez USA szybki deal quasi-kapitulacji Ukrainy, a następnie powrót i zagospodarowanie żołnierzy obu stron oraz odbudowa Ukrainy. Ma być ono realizowane stosunkowo szybko, a fundamentem porozumienia jest koncepcja narodowego pragmatyzmu, uznawana przez obecne władze USA (zapłata za uprzednie wsparcie militarne i finansowe Ukrainy w formie akceptacji umowy o dostępie do minerałów, czyli partnerstwie w wydobywaniu złóż naturalnych Ukrainy). Koncepcja ta nie spowoduje zwiększenia potrzeb pożyczkowych USA.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Opinie Ekonomiczne
Marek Góra: Nieuchronność dłuższej aktywności zawodowej
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Fałszywy ton nacjonalizmu
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Apel do kandydatów na urząd prezydenta
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Czas na powojenne scenariusze dla Ukraińców
Opinie Ekonomiczne
Umowa koalicyjna w Niemczech to pomostowy kontrakt społeczny