Stracone ćwierćwiecze?

Aby można było mówić o radykalnym przyspieszeniu wzrostu gospodarczego w stosunku do dotychczasowego, jego tempo musiałoby być co najmniej o połowę wyższe, czyli wynosić około 5 proc. rocznie. Można w związku z tym postawić pytanie, czy istniał i istnieje alternatywny sposób gospodarowania, który pozwalałby na szybsze tempo niż to, które osiągnięto.

Publikacja: 10.01.2016 20:00

Stracone ćwierćwiecze?

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

W dyskursie polityczno-ekonomicznym w Polsce od dłuższego czasu ścierają się dwie przeciwstawne wizje. Malownicza wizja zielonej wyspy oraz ponura Polski w ruinie. Jak wiadomo w trakcie ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych wizja Polski w ruinie zdecydowanie wygrała z zieloną wyspą. Określenie „Polska w ruinie" jest syntetycznym odzwierciedleniem oceny stanu polskiej gospodarki i społeczeństwa po ćwierćwieczu przemian systemowych, w myśl której transformacja doprowadziła do stagnacji gospodarczej oraz zubożenia polskiego społeczeństwa.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Opinie Ekonomiczne
Mikołaj Fidziński: Odrętwiały rynek pracy
Opinie Ekonomiczne
Greenpeace: Strategia PGE, czyli węgiel Schroedingera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Modlin odbudowuje się po PiS-ie
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. O modelach przywództwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama