PiS chce być jak Rockefeller

W 1911 r. Sąd Najwyższy USA orzekł, że Standard Oil, wówczas największa firma paliwowa świata, jest nielegalnym monopolem. Założona w 1870 r. przez Johna D. Rockefellera korporacja wyeliminowała z rynku rywali (m.in. dzięki fuzjom) i już w 1880 r. kontrolowała 95 proc. wydobycia ropy w USA. Po decyzji sądu została podzielona na 34 firmy, a powrót konkurencji przyczynił się do amerykańskiego boomu motoryzacyjnego.

Publikacja: 10.04.2018 21:00

PiS chce być jak Rockefeller

Foto: Fotorzepa

107 lat później PiS prowadzi Polskę w kierunku przeciwnym – ku monopolowi na rynku paliw. Do tego właśnie zmierza plan połączenia kontrolowanych przez Skarb Państwa firm PKN Orlen i Lotos. Jeszcze ten projekt nie nabrał rumieńców, a już wpada w pierwszy ostry zakręt, co może świadczyć o niedopracowaniu całej koncepcji. Oto według kilku wiarygodnych źródeł (choć PKN zapewnia, że nic się nie zmieniło) zamiast Orlenu – większej z tych dwóch firm – stroną przejmującą miałby być Lotos, bo to pozwoliłoby przyspieszyć transakcję i zmniejszyć jej koszt.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem