Trzy osoby zostały zgłoszone przez Platformę Obywatelską: były wicepremier Jerzy Hausner, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Jan Winiecki z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Andrzej Rzońca, dotychczasowy wiceprezes Fundacji Obywatelskiego Rozwoju. Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało Małgorzatę Iwanicz-Drozdowską z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Senat ma do obsadzenia trzy miejsca w nowej RPP. Wyboru dokona w przyszłym tygodniu.
Podczas spotkania z kandydatami do rady senatorowie nie interesowali się bieżącą sytuacją gospodarczą Polski, perspektywami polityki pieniężnej czy sprawą wejścia Polski do strefy euro. Pojawiły się dwa pytania: jedno o ocenę dokonań Leszka Balcerowicza, byłego ministra finansów i prezesa Narodowego Banku Polskiego. Drugie – skierowane do Iwanicz-Drozdowskiej, która w pracy naukowej zajmuje się sektorem bankowym – o to, jakie działania należało by podjąć w celu osiągnięcia ładu w światowym systemie finansowym.
- Ocena dokonań prof. Balcerowicza jest jednoznacznie pozytywna – zadeklarował Andrzej Rzońca, współpracownik byłego szefa banku centralnego. Pozytywnie o Balcerowiczu wyrażali się także wszyscy inni kandydaci. Jerzy Haunser i Małgorzata Iwanicz-Drozdowska zastrzegli, że nie ze wszystkimi poglądami ekonomicznymi byłego wicepremiera się zgadzają.
Odpowiadając na pytanie o sposoby uzdrowienia sektora finansowego, kandydatka PiS stwierdziła, że do głównych inicjatyw powinny należeć przegląd regulacji dotyczących sektora bankowego, zmuszenie agencji ratingowych do obiektywizacji dokonywanych przez nie ocen oraz dokładniejsze monitorowanie przepływów kapitału.