Przedstawiciele trzech partii komentowali wczoraj wyniki przeprowadzonej w 150 polskich firmach ankiety „Podatki w twojej firmie, pomóż zlikwidować bariery”. Nie obyło się bez wyborczych obietnic. Wyniki badania przedstawili wczoraj w siedzibie Lewiatana specjaliści PricewaterhouseCoopers.
Mariusz Marecki z PwC, prezentując oczekiwania polskiego biznesu w stosunku do władz, ocenił, że wysokość stawek podatkowych nie jest dla przedsiębiorców najważniejszym problemem podatkowym. Większe znaczenie ma przejrzystość i jednolitość systemu podatkowego, o czym świadczy poparcie dla wprowadzenia jednej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych oraz VAT. Natomiast za najbardziej uciążliwe obciążenia kosztów pracy przedsiębiorcy uznają koszty ponoszone na ZUS.
Marek Borowski z ugrupowania Lewica i Demokraci zapewnił, że LiD podziela zdanie przedsiębiorców, iż nie stawki są najważniejsze. – Podatki to nie kara, one służą sfinansowaniu tych wydatków, które sprawiają, że obywatele mają w miarę równe szanse – stwierdził Borowski. LiD nie zamierza obniżać podatków, co więcej, uważa, że ostatnie decyzje parlamentu przyczynią się do spadku wpływów, choć przy wysokim wzroście gospodarczym nie będzie to jeszcze tak bardzo zauważalne. Zamierza za to wprowadzić instytucję rzecznika małego przedsiębiorcy, który pomoże mu przebrnąć przez gmatwaninę przepisów i będzie reprezentował jego interesy.
Borowski zgodził się, że obciążenia dla firm są za wysokie. – Jednak po ostatnich obniżkach składki rentowej nic na szybko zrobić się już nie da – stwierdził poseł. – Tylko jeśli coraz więcej ludzi będzie opłacało składki, możliwe będzie ich dalsze obniżenie.
Z kolei Artur Zawisza z Ligi Prawicy Rzeczypospolitej zaznaczył, że jego partia widzi możliwość cięć podatków – chodzi głównie o opodatkowanie rent i emerytur oraz PIT dla małych firm. Liga chce też wprowadzić jakieś rozwiązanie, które umożliwi korzystanie przez dzieci rolników i rzemieślników z ulg prorodzinnych. Zebranych na sali przedsiębiorców zapewnił, że jego ugrupowanie będzie się starać o umocnienie pozycji podatnika oraz wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika, który mógłby korzystać np. z przywileju odłożenia w czasie egzekucji skarbowej.