Karty płatnicze wydawane w ramach systemów typu Visa i American Express (Amex) są produktami funkcjonującymi w obrębie tzw. rynków dwustronnych. Oznacza to, że z usług oferowanych w określonym systemie korzystają dwie grupy konsumentów.
Z jednej strony są to posiadacze kart dokonujący zakupów i płatności za ich pomocą, a z drugiej strony detaliści, hotele, organy administracji państwowej oraz inne podmioty (zwane dalej łącznie akceptantami), które akceptują karty emitowane w ramach danego systemu. W analizach ekonomicznych poświęconych systemom kart płatniczych podkreśla się m.in. dwie istotne cechy tych systemów. Po pierwsze, popyt posiadaczy kart i popyt akceptantów na usługi systemu są współzależne: posiadacz kart nie może korzystać z usług systemu, jeżeli kupuje w sklepie, który nie korzysta z systemu (nie akceptuje kart).
Po drugie, wartość przypisywana przez właścicieli kart usługom świadczonym w takich systemach jest uzależniona m.in. od liczby podmiotów akceptujących karty w ramach danego systemu i vice versa – wartość przypisywana tym usługom przez akceptantów w związku z akceptowaniem kart jest uzależniona m.in. od liczby posiadaczy i użytkowników kart. Powyższe zjawisko określa się w teorii ekonomii mianem pozytywnych zewnętrznych efektów sieciowych. Im większy system, tym bardziej atrakcyjny staje się on dla tych dwóch grup konsumentów.Istnieją dwa systemy kart płatniczych. Pierwszy z nich to tzw. system trójstronny, na przykład Amex, który należy do jednego właściciela. Zajmuje się on obsługą systemu. Ponadto właściciel sprzedaje swoje usługi zarówno właścicielom kart, jak i akceptantom. W istocie pełni on jednocześnie funkcję wydawcy kart i agenta rozliczeniowego zawierającego umowy z akceptantami.
Właściciel ustala też poziom ceny, za którą świadczy usługi, jak też wysokość opłat za usługi świadczone na rzecz akceptantów. Właściciel może ustalać ceny bezpośrednio po obu stronach popytu, dążąc tym samym do osiągnięcia pożądanego wyniku.
Rozważmy teraz system czterostronny, jak np. system Visa, który nie posiada jednego właściciela (system ten tworzą banki wydawcy, banki będące agentami rozliczeniowymi, akceptanci i posiadacze kart). Właścicielami systemu są banki będące jego członkami. Poszczególni wydawcy (którzy mogą też działać jako agenci rozliczeniowi), ustalają we własnym zakresie poziom opłat pobieranych od posiadaczy kart, kierując się przy tym swoimi interesami oraz istniejącymi uwarunkowaniami.