[b]O tym, kiedy warto korzystać z usług firm doradczych, jutro w [link=http://www.rp.pl/temat/6.html]„Dobrej Firmie”[/link][/b]

Nawet połowę przychodów osiągają niektóre firmy doradcze dzięki audytowi. Jest to jednak tylko jedna ze świadczonych przez nie usług. – Najbardziej popularne usługi dotyczą doradztwa księgowego i rachunkowego, ale doradztwo finansowe to także m.in. pomoc w pozyskaniu finansowania bankowego i unijnego, usługi związane z planami akwizycyjnymi oraz restrukturyzacją bądź też refinansowaniem długu – wylicza Arkadiusz Strasz, menedżer w dziale doradztwa transakcyjnego Ernst & Young. Dodaje, że w związku z osłabieniem koniunktury najprężniej rozwijają się usługi z zakresu restrukturyzacji.

Podobnego zdania jest Janusz Sękowski, dyrektor w zespole ds. restrukturyzacji PricewaterhouseCoopers. – Obecnie realizujemy więcej projektów restrukturyzacyjnych niż jeszcze kilka miesięcy temu. Przedsiębiorstwa dotknięte spowolnieniem gospodarczym nadal poszukują możliwości podniesienia swojej efektywności, a jednocześnie często potrzebują na nowych zasadach uregulować relacje z wierzycielami – mówi. – Ponadto kryzys unaocznił ich słabe punkty – odzyskawszy równowagę, firmy decydują się na wprowadzanie poważnych zmian już w spokojniejszym otoczeniu biznesowym – zauważa.

Jerzy Kalinowski, partner w KPMG, zaznacza, że wraz z poprawą koniunktury spółki zaczynają coraz większą wagę przykładać do przyszłości, a w szczególności projektów doradczych zorientowanych na obsługę, utrzymanie i pozyskiwanie klientów. – Polskie firmy znowu zaczęły ponadto aktywnie poszukiwać celów do przejęć i fuzji, co powinno nas cieszyć, także za granicą. – Obserwujemy też wzrost popularności usług doradczych związanych w pozyskiwaniem funduszy unijnych. Nie słabnie ponadto zainteresowanie optymalizacją podatkową – dodaje.

Andre Helin, prezes BDO, wskazuje, że w związku z poprawą koniunktury może dojść do ożywienia na rynku fuzji i przejęć, co przełoży się na wzrost zainteresowania usługami doradczymi polegającymi na ocenie celów akwizycji oraz pomocy przy uruchamianiu nowych projektów. – Przewidujemy też dalszy wzrost popularności usług outsourcingowych, np. księgowych. Na znaczeniu zacznie natomiast tracić doradztwo podatkowe (poza optymalizacją podatkową) w związku z tym, że nasze przepisy są już dostosowane do norm UE – dodaje Helin.