Ale mamy taką sytuację: rośnie bezrobocie, więc pracownicy, którzy nabrali uprawnienia emerytalne „zabierają" miejsce pracy młodszym. Jak z tego wybrnąć?
Zgoda, bezrobocie jest wysokie, ale warto przyjrzeć się wykształceniu ludzi, którzy nie pracują. W raporcie wskazujemy, że Polacy powinni uzyskiwać wykształcenie, przekładające się na łatwe znalezienie pracy. To daje najlepsze „ubezpieczenie od bezrobocia". Widać, że wśród osób z wyższym wykształceniem bezrobocie jest najniższe, podczas gdy wykształcenie podstawowe ,to zbyt mało,by łatwo znaleźć pracę. Naturalnie sytuacji nie można zmienić z dnia na dzień, ale w dłuższym okresie czasu, lepsze wykształcenie siły roboczej będzie także przygotowaniem do dłuższej i lepszej jakościowo kariery zawodowej.
Jakie więc reformy widzi pani na rynku pracy?
Zwiększające aktywność zawodową Polaków. Widać wyraźnie, że zbyt niska aktywność osób starszych, zwłaszcza kobiet. W sytuacji demograficznej powodującej, że osób starszych jest i będzie coraz więcej, to zjawisko jest wyjątkowo niekorzystne. Należy również zwrócić uwagę na kształcenie pracowników, w tym kształcenie tych, którzy już pracują. Niestety i tutaj Polska daje sobie radę gorzej, niż kraje, z którymi najczęściej jest porównywana.
Polska także kiepsko daje sobie radę jeśli chodzi o reformy ułatwiające funkcjonowanie przedsiębiorstw — to widać dokładnie w raporcie „Doing Business" publikowanym rokrocznie przez Bank Światowy. Czy widzi pani szansę, aby to zmienić?
Do tego też potrzebne są reformy. Dotyczą one badań i rozwoju i innowacyjności gospodarki. Kiedy patrzymy na wydatki na R&D i poziom wyznaczony w „Europe 2020", widać że w Polsce jest on bardzo niski. Docelowy poziom wydatków na R&D wyznaczony przez KE wynosi 3 proc, podczas gdy w Polsce nie sięga on nawet 0,6 proc. Przy tym chodzi tutaj nie tylko o wielkość, ale i jakość tych wydatków. Polska wydaje nie tylko zbyt mało, ale i z tej niewielkiej kwoty niewiele jest przeznaczane na innowacyjność gospodarki, a to mogłoby z kolei wesprzeć rozwój. Dlatego w raporcie wskazujemy na konieczność reformy w tej dziedzinie.