Zanim nowa ustawa właścicielska wprowadzi instytucję Komitetu Nominacyjnego, który ma rekomendować ministrowi skarbu kandydatów do rad nadzorczych najważniejszych spółek, minie kilka miesięcy. „Rzeczpospolita" już teraz poprosiła kilka organizacji o wskazanie swoich kandydatur do tego grona.
Test na niezależność
– My mamy jednego kandydata. To Raimondo Eggink – mówi „Rz" Piotr Cieślak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Podkreśla, że jest to osoba szanowana i ceniona w środowisku związanym z rynkiem kapitałowym, i nie tylko, w tym zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. – Ma bardzo dobre wykształcenie, obszerną wiedzę o aspektach prawnych, finansowych czy też inwestycyjnych związanych zarówno z rynkiem kapitałowym, jak i działalnością przedsiębiorstw – podkreśla Cieślak. – Jest posiadaczem m.in. certyfikatu CFA, licencji doradcy inwestycyjnego, licencji maklerskiej. Ponadto był lub jest członkiem rad nadzorczych wielu spółek giełdowych. Dzięki temu niewątpliwie doskonale zna specyfikę i wyzwania stawiane przed osobami pełniącymi funkcje nadzorcze.
Gdyby nazwisko Egginka rzeczywiście pojawiło się na liście kandydatów do KN, byłby to dobry test na niezależność tej instytucji. Przypomnijmy, że mimo sprzeciwu akcjonariuszy mniejszościowych trzy lata temu został on odwołany przez Skarb Państwa z rady nadzorczej PKN Orlen.
Parytet zachowany
– Proponujemy Marka Kulczyckiego, Wiesława Rozłuckiego i Jacka Sochę – mówi „Rz" Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Uzasadnienie? – Życiorys dr. Marka Kulczyckiego, ekonomisty, z ogromnym doświadczeniem w biznesie popartym wynikami spółek, którymi kierował, to modelowa ścieżka kariery dla osób, które mogłyby i powinny zasiadać w KN – mówi Starczewska-Krzysztoszek. – Wiesław Rozłucki, były prezes GPW, ma wielką wiedzę i doświadczenie związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw na rynku kapitałowym. Umie ocenić kompetencje osób nadzorujących biznes z perspektywy wszystkich akcjonariuszy – dodaje. Jej zdaniem Jacek Socha, partner w PwC i były minister skarbu, doskonale rozumie zaś rynek kapitałowy, ma wielką wiedzę i doświadczenie dotyczące warunków, w jakich działają spółki Skarbu Państwa.
Andrzej Nartowski, prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów, proponuje mecenas Mariolę Więckowską z kancelarii CSW Więckowska i Partnerzy Radcy Prawni (wysokie umiejętności w obsłudze rynku kapitałowego, bogate doświadczenie w radach nadzorczych) i Marię Wiśniewską, prezesa Central European Pharmaceutical Distribution, holdingu aptecznego Polskiej Grupy Farmaceutycznej. – Należy do liderów polskiego środowiska corporate governance. Ma wyjątkowe doświadczenie w finansach, była m.in. prezesem Pekao SA. Była posłanką z listy Platformy Obywatelskiej, ale do polityki już nie wróci – mówi Nartowski.