Nasze doświadczenia z ostatniego były dobre, więc jeśli będziemy mieli taką propozycję jest to możliwe.
UOKiK zablokował przejęcie Energii prze PGE. Jeśli sąd podtrzyma taką decyzję, to czy Penta ponownie złoży wtedy ofertę?
Ten proces może potrwać jeszcze długo. Nie wiem, jaka wtedy będzie nasza strategia. Jednak w przypadku prywatyzacji nie spodziewam się, żeby jakiekolwiek decyzje zapadły przed wyborami. Dopiero później poznamy nową strategię rządu dotyczącą nie tylko dalszej prywatyzacji sektora energetycznego, ale także innych. Dlatego w tej chwili nie ma się po co nad tym zastanawiać. Nas energetyka na pewno dalej interesuje, ale dopiero gdy poznamy konkrety będziemy mogli nad tym dyskutować. W tej chwili energetyka jądrowa choćby w związku z sytuacją w Japonii jest na cenzurowanym, co wpływa na plany wobec całej branży. W kwestii Enei czy Energii nie spodziewam się przełomu decyzyjnego wcześniej niż za 2-3 lata.
Macie jakieś inne spółki na celowniku?
Od lat podkreślamy, że w Polsce chcemy kupować 2-3 firmy rocznie, warte ponad 100 mln euro. Czasami oczywiście kupujemy mniejsze - np. pojedyncze apteki za np. 1 mln euro. Przyłączamy je jednak do naszej sieci Dr Max.
Interesujemy się zarówno udziałem w prywatyzacji, jak i zakupem firm na rynku. W pierwszym wypadku w grę wchodzą oczywiście znacznie większe kwoty. Jednak jeśli chodzi o przejęcia to ciągle szukamy. Jesteśmy bardzo aktywni na rynku dystrybucji produktów mrożonych, zakończyliśmy fuzję przejętej Grupy Iglokrak z Igloteksem. Chcemy kupować kolejne tego typu firmy, aby stworzyć silną grupę z nawet kilkunastu podmiotów. Planujemy też przygotować ją do wejścia na giełdę. Mamy sporo propozycji z wielu sektorów, ale trudno powiedzieć, kiedy je sfinalizujemy. 2-3 powinno się udać zamknąć w tym roku.
Wróćmy jeszcze do sprzedaży Żabki. Ile ofert wpłynęło w pierwszym etapie.
Na pewno ponad 10 - mniej więcej po połowie rozłożyły się oferty od inwestorów finansowych i branżowych.
Czy byli wśród nich także Tesco i Carrefour, którzy byli wymieniani w gronie kandydatów do przejęcia?
Byli, to w tej chwili nie jest już tajemnicą, choć transakcja nie została jeszcze sfinalizowana (wymagana jest zgoda UOKiK - red.) doszli do drugiej rundy. Wygrał jednak Mid Europa Partners.
CV
Jaroslav Haščák
jest jednym z partnerów i udziałowców Penta Investments. Bezpośrednio po studiach w 1994 r. zakładał firmę, początkowo odpowiadał za za rynek słowacki. Teraz zajmuje się przejęciami, odpowiadał też za wejście Penty na rynek medyczny i energetyczny. Dzisiaj to jeden z największych funduszy inwestycyjnych na rynku czeskim i słowackim. Penta działa w 10 krajach, wartość jej aktywów na koniec 2009 r. wynosiła 2,7 mld euro. Dane za 2010 r. poda dopiero jesienią. W jej spółkach pracuje ponad 25 tys. osób. W Polsce ma sześć firm - największą transakcją w naszym kraju był zakup w 2007 r. sieci Żabka.