Zawyżone opłaty od transakcji kartowych w Polsce od lat ograniczają rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Środowisko akceptantów apeluje do decydentów o położenie kresu praktyce finansowania banków i organizacji płatniczych kosztem innych uczestników rynku. Finalnie bowiem zysk z mniejszej prowizji od kart stałby się udziałem nie tylko przedsiębiorców, lecz także konsumentów i Skarbu Państwa.
Po nieudanej próbie wcielenia w życie założeń kompromisu, wypracowanego przez specjalny zespół powołany przy NBP, rozwiązanie kwestii zawyżonej opłaty interchange powinno w naszej ocenie nastąpić w ramach aktualnie nowelizowanej ustawy o usługach płatniczych. Jeśli tak się nie stanie, będziemy cały czas borykać się z sytuacją, w której przedsiębiorcy zmuszani są do uiszczania jednych z najwyższych w Europie prowizji od transakcji kartowych, a konsumenci będą za to płacić. Na utrzymywaniu obecnego stanu rzeczy zyskują tylko i wyłącznie banki oraz organizacje płatnicze.
Środowisko akceptantów, już w czerwcu br., postanowiło przejąć inicjatywę i przekazało do Ministerstwa Finansów projekt zmian do wspomnianej ustawy. Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, jako pierwszy podmiot, zgłosiła propozycje rozwiązań, których wcielenie w życie miałoby szansę wspierać budowę zrównoważonego rynku płatności w Polsce. Założeniem regulacji w zaproponowanym przez nas kształcie jest przede wszystkim stworzenie uczciwych relacji pomiędzy uczestnikami rynku płatności kartowych, zapewnienie przejrzystości współpracy pomiędzy funkcjonującymi na nim podmiotami i transparentności zasad ustalania wysokości prowizji kartowej. Bez realizacji tych założeń ciężko będzie mówić o rozwoju w długoterminowej perspektywie obrotu bezgotówkowego w Polsce.
Zwłoka powoduje duże obciążenia, głównie małych i średnich przedsiębiorców
Inicjatywa FROB zmobilizowała do działania parlamentarzystów. W Sejmie pojawiały się kolejne projekty nowelizacji przygotowane przez przedstawicieli: PSL, Solidarnej Polski, Ruchu Palikota, PiS i NBP. Taka aktywność najpełniej obrazuje potrzebę zmian, które są kluczowe dla szybkiego uzdrowienia sytuacji na rynku płatności. Jest to kwestia szczególnie istotna nie ze względu na partykularne interesy poszczególnych uczestników dyskusji na temat zmian, ale przede wszystkim z uwagi na szeroko pojęty interes państwa i obywateli. Z uwagi na fakt, że w ramach debaty publicznej Ministerstwo Finansów wielokrotnie podkreślało, że w przypadku braku porozumienia przy NBP wesprze proces zmian, liczymy, że stanie się to faktem.