Rz: Czy po wejściu w życie tzw. klauzuli obejścia prawa będzie można w ogóle stosować legalne sposoby na obniżenie podatku?
Z całą pewnością. My nie próbujemy kwestionować działań podatnika, które mogą doprowadzić do powstania mniejszego zobowiązania podatkowego, jeśli temu towarzyszy normalna działalność gospodarcza. Jeżeli celem podatnika jest podejmowanie fikcyjnych działań gospodarczych i tworzenie sztucznych konstrukcji prawnych, które mają mu przysporzyć przede wszystkim znacznych korzyści podatkowych, to musi się liczyć z zastosowaniem klauzuli.
Znane są przypadki, gdy firma rozpoczyna np. działalność innowacyjną, tylko po to, by skorzystać z ulg. Tu miałaby zastosowanie klauzula?
Nie, skąd. Jeżeli system podatkowy zachęca do podejmowania jakiejś działalności i firma, spełniając warunki, ją podejmuje, co skutkuje w ostateczności niższym zobowiązaniem podatkowym, to nie ma żadnego powodu, by jakieś sankcje były stosowane. Podobnie np. w przypadku stref ekonomicznych, tam firmy o określonym profilu przychodzą wprost, by skorzystać z ulg podatkowych. I tu oczywiście klauzula nie będzie miała zastosowania, bo zgodnie z jej nazwą jest to instrument przeciwko unikaniu opodatkowania lub przeciwko omijaniu prawa podatkowego.
Można podać prosty przykład, jak to omijanie wygląda?