W odpowiedzi na postulaty przedstawicieli sektora upstream zgłoszone w ramach konsultacji społecznych Ministerstwo Środowiska przedstawiło kolejne, kierunkowe zmiany do projektu nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze (dalej Pgig). Przedstawienie szczegółowych uwag i oceny proponowanych regulacji będzie możliwe dopiero po publikacji nowego projektu ustawy, niemniej jednak zapowiedzi Ministerstwa Środowiska należy uznać za pozytywny krok w kierunku równoważenia interesów Skarbu Państwa i inwestorów.
W szczególności pozytywnie należy ocenić deklaracje o uproszczeniu i poprawie przejrzystości przepisów (np. w zakresie przepisów przejściowych), poszanowaniu zasady ochrony „interesów w toku" poprzez umożliwienie podmiotom posiadającym koncesje poszukiwawczo-rozpoznawcze prowadzenia działalności na obecnych zasadach, ustawowe uregulowanie kwestii związanych z JOA czy też dalsze upraszczanie kwestii środowiskowych i procedur związanych z dokumentacją złóż.
Należy jednakże zauważyć, iż pierwotny projekt ustawy Pgig (przedstawiony 15 lutego 2013 roku) zawierał szereg bardzo kontrowersyjnych zapisów i był trudny do zaakceptowania dla przedstawicieli sektora, a więc droga do stworzenia regulacji umożliwiających pełne wykorzystanie potencjału złóż węglowodorów w Polsce nie jest jeszcze zakończona.
Nadal istnieją ważne kwestie, które nie w pełni odpowiadają oczekiwaniom przedstawicieli branży i mogą negatywnie wpływać na tempo wykorzystania potencjału węglowodorów konwencjonalnych i niekonwencjonalnych w Polsce. W szczególności dotyczy to następujących zagadnień:
W konsekwencji zmiany systemu regulacyjnego w zaproponowanym kształcie nadal mogą mieć wpływ na stosunkowo wolne tempo prowadzenia prac inwestycyjnych oraz obniżenie atrakcyjności inwestycyjnej krajowego segmentu upstream.