Program restrukturyzacji górnictwa węglowego. Strajki górników i okupacja kopalń

W plebiscycie na najważniejsze wydarzenie roku, który właśnie się zaczął, dużej rywalizacji być nie może. Wydarzeniem tym będzie program restrukturyzacji górnictwa węglowego. Ogłoszono już założenia zmian. Odpowiedzią są strajki i okupacja kopalń. I jak w dobrym horrorze napięcie będzie stopniowo rosło.

Publikacja: 15.01.2015 05:36

Program restrukturyzacji górnictwa węglowego. Strajki górników i okupacja kopalń

Foto: Fotorzepa, Karol Zienkiewicz

Wariant rosnącego napięcia i tak wydaje się niezły. Właściwie wojna już trwa i obie strony nie bardzo mają gdzie się cofnąć ze swoich okopów. Przy obecnych cenach węgla na rynkach światowych i wielce prawdopodobnych prognozach, że utrzymają się one na poziomie 60 dolarów za tonę, większość polskich kopalń jest trwale deficytowa. Wszystkie dotychczasowe metody udawania, że do węgla dopłacać nie trzeba, a kopalnie mogą trwać w praktycznie niezmienionej postaci, zostały już wykorzystane. Nie da się dalej: łączyć kopalń rentownych z nierentownymi, sprzedawać państwowej nierentownej kopalni innemu państwowemu podmiotowi czy cichcem dotować kopalń, umarzając ich płatności. Wszystko to kosztowało krocie i było tylko grą na czas.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Greenpeace: Strategia PGE, czyli węgiel Schroedingera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Modlin odbudowuje się po PiS-ie
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. O modelach przywództwa
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Jak wziąć cła na celownik i odwinąć się Trumpowi?
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. Struktury stadne w korporacjach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama