Reklama
Rozwiń

Politycy zaczynają grę frankiem

Pieniędzmi podatników nie powinno się spłacać długów zaciągniętych na zbyt ryzykownych warunkach. Jednocześnie jednak rząd nie może pozwolić na bankructwo czy utratę mieszkań kilkudziesięciu tysięcy (lub nawet więcej) rodzin z tzw. średniej klasy. Już pojawiają się więc pierwsze wypowiedzi polityków. Jedni obiecują frankowiczom wsparcie, inni im go odmawiają.

Publikacja: 20.01.2015 05:59

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Tymczasem o polityce rządu w tej sprawie powinno się zdecydować dopiero wtedy, gdy będziemy wiedzieli, jak w najbliższych miesiącach będzie się kształtował kurs szwajcarskiej waluty. Wcześniej nie powinno się składać zadłużonym żadnych deklaracji.

Wczoraj w niektórych bankach franki kosztowały o około 30 procent więcej niż przed tygodniem. To, czy taki wzrost się utrzyma, będziemy wiedzieli za kilka tygodni, gdy ustabilizują się rynki finansowe. Prognozy nie są najlepsze, bo franki kupuje się jako walutę bezpieczną i dlatego jej kurs ma niewiele wspólnego z siłą szwajcarskiej gospodarki czy stopami procentowymi.

Dziś więc jeszcze nie wiemy, czy w ubiegłym tygodniu zadłużenie pół miliona rodzin wzrosło o około 30 mld zł. Nie wiemy też, jak poradzą sobie one ze spłatą dodatkowych kredytów.

Jedno jest pewne – jeśli rząd nie pomoże frankowiczom, to oni zapytają, dlaczego są gorsi od górników od lat pracujących w deficytowej i ryzykownej branży, a potem otrzymujących od państwa dwulet nie wynagrodzenie jako odprawę. Albo od rolników, którym państwo funduje emerytury? Jeśli jednak przeprowadzi się operację oddłużenia za publiczne pieniądze, to wtedy ręce wyciągną dziesiątki tysięcy okradzionych przez Amber Gold.

Kredyty we frankach zaciągali dorośli ludzie, zazwyczaj dobrze wykształceni, mający możliwość oceny ryzyka związanego z takimi zobowiązaniami. Mimo to trudno mieć do nich pretensje, że godzili się na ryzyko, byle tylko mieć normalne mieszkania. Żeby teraz ta liczna grupa ludzi nagle nie zbankrutowała, państwo powinno się starać im pomóc. Ale wsparcie to nie powinno być ślepe. Państwo ma wiele możliwości oddziaływania na banki, żeby złagodziły swoje wymagania.

Ale i tak najważniejsze jest co innego. Chodzi o to, by na tej lekcji Polacy się nauczyli, co to jest ryzyko finansowe, a nie, jak żyć na koszt innych podatników.

Opinie Ekonomiczne
Nowa unia energetyczna: czystsza, tańsza i lepiej połączona
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: MONozakupy, czyli dajmy sobie szansę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Zadziwiająca historia gospodarcza Rumunii
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Nie strzelajcie do flipperów
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Opinie Ekonomiczne
Aleksandra Ptak-Iglewska: Wraca dramat błonicy. Pora uzależnić 800+ od szczepień
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń