Aktualizacja: 19.02.2015 07:22 Publikacja: 18.02.2015 21:47
Foto: Fotorzepa, Karol Zienkiewicz
Nie uważam, żeby była to decyzja konieczna i uzdrawiająca naszą gospodarkę, ale Rada Polityki Pieniężnej jest ciałem społecznym nieobojętnym na dwa czynniki: presję społeczną i zarzut, że nic nie robi w sytuacji, kiedy „gospodarka jest w potrzebie". A zarzut dotyczący nicnierobienia wyjątkowo boli. Obniżka stóp niewiele zmieni w realnej gospodarce. Po pierwsze, zbyt mała podaż pieniądza nie hamuje wzrostu produkcji, bo ten – jak na obecne czasy – jest wysoki. Pierwszy odczyt PKB za ostatni kwartał ubiegłego roku wyniósł 3 proc. (a pamiętajmy, że po dojściu danych ze small biznesu wskaźnik jest zwykle korygowany w górę). Mamy zatem do czynienia z połączeniem wzrostu gospodarczego i deflacji, czyli sytuacją nieznaną w teorii makroekonomii i niemającą swojej nazwy (proponuję „growdeflację"; proszę pamiętać, że byłem pierwszy). Wprawdzie przykład Szwecji pokazuje, że nawet w takiej sytuacji można obniżać stopy (do ujemnego poziomu). Trzeba jednak pamiętać, że Szwedzi mają tylko dwuprocentowy wzrost PKB. Poza tym jest to kraj, w którym aktywna polityka państwa zawsze była modna. A decyzja o obniżce stóp nie wywołała jednoznacznego aplauzu ekonomistów.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
Nie możemy zamknąć dyskusji o powodzi wraz z uporządkowaniem zalanych miejscowości, wypłatą odszkodowań i odbudowaniem zniszczonych obiektów. Potrzebny jest plan działań, który rozwiąże powtarzający się w dorzeczu Odry i Wisły problem.
Chociaż o potrzebie ochrony ludności przed atakiem z powietrza mówi się od dawna, niewiele się w tym kierunku robi. Można wręcz odnieść wrażenie, że takie działania są pozorowane.
Wydawałoby się, że wybuch wojny w Ukrainie przyspieszy procesy związane z poprawą bezpieczeństwa Polaków. To okazało się złudne. Straciliśmy mnóstwo czasu.
Można odnieść wrażenie, że decyzja Joe Bidena o zniesieniu ograniczeń w użyciu przez Ukraińców systemów rakietowych ATACMS pochodzi bezpośrednio z bestselleru Donalda Trumpa „The Art of the Deal”.
W warstwie deklaracji politycznych nic się nie zmienia, będziemy nadal wspierać Ukrainę, w podskórnej – mniej widocznej – widać zniechęcenie i rozczarowanie niespełnionymi obietnicami.
Warszawa ma szansę w ciągu sześciu miesięcy polskiej prezydencji w Unii przedstawić Europie Polskę jako nowoczesne, dojrzałe, demokratyczne państwo. Rosnącą siłę, która godna jest swoich ambicji przewodzenia wschodniej części Wspólnoty.
Lewica może się dzielić lub mnożyć, ale wciąż nie ma elektoratu. Prędzej Platforma zyska lewe skrzydło niż Lewica podmiotowość. Niewielkie poparcie dla Razem wyznacza więc sufit możliwości samodzielnego ugrupowania socjaldemokratycznego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas