Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 13.10.2015 23:35 Publikacja: 13.10.2015 22:00
1 zdjęcie
ZobaczFoto: AFP
Rz: Rezerwa Federalna szykuje się do podwyżki stóp procentowych, a tymczasem Europejski Bank Centralny – zdaniem większości ekonomistów – będzie musiał jeszcze politykę pieniężną poluzować. Te rozbieżne ścieżki polityki pieniężnej w USA i strefie euro odzwierciedlają różnice w koniunkturze po obu stronach Atlantyku. Dlaczego gospodarka Eurolandu rozwija się tak wolno?
Światowa gospodarka jako całość wciąż odczuwa kaca po kryzysie finansowym. Minie jeszcze trochę czasu, zanim proces delewarowania (oddłużania – red.) dobiegnie końca, dzięki czemu tempo wzrostu będzie mogło wrócić do normalnego poziomu. Ale niektóre kraje, w tym właśnie USA, poradziły sobie z tym lepiej niż inne. Wydaje się, że wynika to w dużej mierze z odmiennej polityki fiskalnej i pieniężnej w poszczególnych państwach. Stany Zjednoczone dzięki temu, że mają własną walutę, miały większą swobodę dostosowania polityki do zmieniającej się sytuacji gospodarczej niż kraje strefy euro. Szybko zareagowały na spadek płynności w systemie finansowym, a potem długo kontynuowały stymulacyjną politykę na umiarkowaną skalę. Kraje europejskie wybrały inną drogę: wprowadzanie programów oszczędnościowych.
Jeśli chcemy budować silną armię, to musimy zwiększyć jej finansowanie. Jeśli tego nie zrobimy, to powinniśmy… z...
W cztery lata liczba pracujących emerytów wzrosła aż o 30 proc. To skutek dobrej koniunktury, ale i korzystnych...
Proponujemy trzy bonusy dla seniorów zachęcające do opóźnienia przejścia na emeryturę. Są one osadzone w systemi...
Mamy świetnych naukowców i doskonałe projekty. Tyle że nie widać ich zbytnio w postaci już gotowych i podbijając...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kryzys pomocowy to czas, kiedy Polska ma okazję pokazać swoją wiarygodność, nie opuszczając partnerów nawet wted...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas