Gilowska od lat chorowała na serce. Z powodu złego stanu zdrowia w 2013 r. zrzekła się członkostwa w RPP, w której zasiadała od 2010 r. z nominacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Gilowska była jednym z założycieli Platformy Obywatelskiej, była posłanką tej partii w latach 2001-2005. Wystąpiła z PO w atmosferze skandalu, gdy zarzucono jej nepotyzm. Kolejny raz dostała się do Sejmu w 2007 r. z list PiS. Mandatu zrzekła się w 2008 r.

 

Czytaj więcej:

Od stycznia 2006 r. do listopada 2007 r., z krótkimi przerwami, była ministrem finansów w rządach PiS. Zasłynęła m.in. obniżką składki rentowej, co okazało się decyzją wyjątkowo fortunną: część ekonomistów uważa, że m.in. dzięki temu bodźcowi fiskalnemu polska uniknęła recesji w czasie globalnego kryzysu finansowego.

Czytaj więcej:

W roli ministra finansów Gilowska zlikwidowała trzecią stawkę PIT (40 proc.), wprowadziła ulgi podatkowe na dzieci oraz odmroziła progi podatkowe, które wcześniej przez kilka lat się nie zmieniały.

Czytaj więcej:

Gilowska była profesorem nauk ekonomicznych. Tytuł uzyskała w 1999 r. Od tego czasu wykładała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, była też członkinią Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN.

Do świata polityki Gilowska weszła na szczeblu samorządowym. W latach 1990-98 była radną Świdnika.

- Zyta Gilowska miała wielkie zasługi w tworzeniu podstaw samorządu terytorialnego w początkach lat 90. – napisał na Twitterze politolog Rafał Matyja.