Jednym z problemów przyszłości jest sposób magazynowania energii. Dzisiejsze rozwiązania są niedostateczne. Czy są jakieś technologie, które dają nadzieję na przyszłość?
Europa przyjęła bardzo ambitny plan redukcji emisji CO2 i jednym z narzędzi ma być średnio 20-proc. wzrost produkcji prądu z mniej stabilnych źródeł energii odnawialnej. W tym sensie OZE może być wyzwaniem dla systemu, dlatego od samego początku rozważane są elementy stabilizujące OZE. Kolejna cecha – „ulotność" energii z OZE – zmusza do jej magazynowania wówczas, gdy system jej nie potrzebuje, i wykorzystywania wtedy, gdy występuje jej niedobór.
Okazało się też, że np. elektrownia szczytowo-pompowa to dobry magazyn, ale ma swoje wady, np. relatywnie długi czas reakcji na zmiany zapotrzebowania na energię. Aby skutecznie stabilizować sieć, potrzebne są dodatkowo inne rozwiązania.
W ABB nieustannie szukamy sposobów, aby nasze rozwiązania poprawiały efektywność energetyczną. Rozumiemy przez to rozwój technologii zapewniających między innymi uzyskanie wymiernych oszczędności energii, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie niezawodności. Dzieje się to właściwie w każdej branży, w której działamy – od energetyki, poprzez przemysł aż po rozwiązania dla transportu publicznego. Stosowane przez nas technologie niejednokrotnie wykorzystują magazyny energii. Bateria jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających realizację celu, jakim jest budowa pojazdu elektrycznego.
Jakimi technologiami magazynowania energii dziś się posługujecie? Jakie możliwości dają współczesne technologie?