Reklama

Podatek handlowy może okazać się dla PiS porażką

Scenariusz, którzy przerobili Węgrzy, najbliższy sojusznik polskiego rządu, niczego ministrów Beaty Szydło nie nauczył. Wprowadzając tzw. podatek handlowy, wdrożyli rozwiązanie analogiczne do węgierskiego. I podobnie jak w przypadku Węgier Komisja Europejska takie przepisy odrzuca.

Aktualizacja: 19.09.2016 00:07 Publikacja: 18.09.2016 21:59

Marcin Piasecki

Marcin Piasecki

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Po co zatem zaryzykowali? Hipoteza pierwsza: Prawo i Sprawiedliwość uznało, że jakoś to będzie, a Komisja w naszym przypadku wykaże się łagodnością. Nie wykazała się, bo niby dlaczego miałaby tak postąpić?

Hipoteza druga: weto Brukseli daje partii rządzącej kolejny argument w prowadzonej przez nią kampanii na rzecz zmian w Unii Europejskiej i o taki argument chodziło. Podatek handlowy miał przecież – przynajmniej teoretycznie – wyrównać szanse polskich niewielkich sklepów w rywalizacji z potężnymi, międzynarodowymi sieciami hipermarketów. W dodatku było to jedno z najczęściej powtarzanych haseł przez PiS przed wyborami. A tu, proszę, Bruksela nie pozwala. Chroni interesy wielkich graczy. Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło teraz głośno powtarzać, że to trzeba zmienić tak, jak wiele innych rzeczy w Unii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Jacek J. Wojciechowicz: Czy powinniśmy obawiać się sztucznej inteligencji?
Opinie Ekonomiczne
Czy rynek może uratować przyrodę?
Opinie Ekonomiczne
Valdis Dombrovskis: UE zmienia kurs i słucha głosu przedsiębiorców
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Połowa lata
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Gospodarka w zmienionym rządzie Tuska ważna, ale nie najważniejsza. Szkoda
Reklama
Reklama