Nie można przegrać wyścigu zbrojeń z cyberprzestępcami

Choć słowo „cyberatak" odwołuje się do rzeczywistości internetowej, internetowe ataki dawno przestały być hermetycznym problemem branży IT. W przyszłym roku zapewne coraz częściej będziemy się z nimi mierzyć w tzw. realu, bo w czasach internetu rzeczy do sieci podpięte jest już ponad 20 miliardów rozmaitych urządzeń.

Aktualizacja: 22.12.2016 21:19 Publikacja: 22.12.2016 20:53

Nie można przegrać wyścigu zbrojeń z cyberprzestępcami

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Przekonał się o tym niedawno chociażby operator transportu miejskiego w San Francisco, któremu cyberpiraci dla okupu zablokowali automaty do sprzedaży biletów, żądając za ich ponowne uruchomienie dziesiątek tysięcy dolarów.

Zagrożony jest dziś każdy, bo cyberprzestępcy nie polują już tylko na wrażliwe dane wykradane od firm czy prywatnych osób, ale często chcą po prostu wyłudzić od ofiary okup. Choć i przypadków włamań po prywatne dane jest dziś i zapewne będzie na świecie coraz więcej. Głośna afera związana z wykradaniem prywatnych zdjęć hollywoodzkich gwiazd z ich kont pozakładanych w ramach usług Apple i Google to tylko początek tego, co może zacząć się dziać także w Polsce. I jeśli komuś wydaje się, że akurat jego to nie dotyczy, grubo się myli.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Opinie Ekonomiczne
Mikołaj Fidziński: Odrętwiały rynek pracy
Opinie Ekonomiczne
Greenpeace: Strategia PGE, czyli węgiel Schroedingera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Modlin odbudowuje się po PiS-ie
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. O modelach przywództwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama