Reklama
Rozwiń

Anita Błaszczak: Żegnajcie, banki, jakie znamy od lat

Mało kto zwrócił uwagę na informację, która przed kilkoma dniami przemknęła przez serwisy prasowe, a dotyczyła napadu na lokalny bank w Niemczech. Gdyby nie to, że rabuś wziął dwójkę pracowników jako zakładników, media pewnie wcale by się tym nie zainteresowały.

Aktualizacja: 19.03.2017 21:00 Publikacja: 19.03.2017 20:28

Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Klasyczne napady na banki stają się bowiem reliktem minionej epoki, podobnie jak pryzmy banknotów w bankowych kasach i pliki gotówki w naszych portfelach. Ich miejsce zajęły elektroniczne karty, wypierane wraz z rozwojem mobilnej bankowości przez smartfony. Za kilka lat może wystarczy nam wszczepiony w nadgarstek mikroprocesor?

Konta i płatności online, do niedawna będąca ekscytującą nowinką dla fanów nowych technologii, dzisiaj są już na tyle popularne, że coraz bardziej realna staje się perspektywa odejścia od tradycyjnej gotówki. Systemy online, które swoim zasięgiem obejmują kolejne obszary działalności banków (w tym wnioski o kredyty hipoteczne), podważają sens istnienia tradycyjnych oddziałów. Te zresztą dzielą los małych sklepów. Jeszcze niedawno media ubolewały, że w centrach miast panoszą się placówki banków. Teraz i one znikają, a wraz z nimi tysiące etatów w bankowości, która staje się forpocztą zmian na rynku pracy. Według statystyk w ostatnich pięciu latach zatrudnienie w bankowości zmniejszyło się o ok. 8 tys. osób. Ta liczba nie pokazuje jednak w pełni rewolucji w sektorze, gdzie zmienia się profil pracownika. Ubywa pracy dla kasjerów i sprzedawców kredytów. Rośnie natomiast popyt na informatyków, specjalistów od bankowości elektronicznej, ryzyka, no i od bezpieczeństwa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?