Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 25.05.2017 19:51 Publikacja: 25.05.2017 19:51
Barbara Kolm, prezes Instytutu Fryderyka A. von Hayek w Wiedniu
Foto: Rzeczpospolita/Lucyna Lewandowska
Rzeczpospolita: Podczas swojego przemówienia na Real Estate Impactor poświęconego wpływom wyzwań dzisiejszego świata na otoczenie biznesowe szczególnie mocno podkreślała pani, że wierzy w wolny rynek.
Barbara Kolm: Żyjemy w czasach, w których zasadniczy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw mają rządy i wpływowe instytucje. Przeregulowanie rynku i nadmierne obciążenie podatkami sprawia, że firmy nie mogą swobodnie się rozwijać, co pogarsza także sytuację pracowników. Podstawowymi warunkami dla rozwoju gospodarczego jest wolność jednostki i wolność gospodarcza, a nie narzucanie nowych regulacji i biurokracja. Przykładem działań sprzyjających rozwojowi gospodarczemu była antyinflacyjna polityka pieniężna, prowadzona w latach 1989–1991 przez ówczesnego wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza. On i grupa związanych z nim reformatorów modelowo przeprowadzili Polskę przez transformację ustrojową, nie tylko utrzymując restrykcyjną politykę monetarną i fiskalną, ale także trzymając w ryzach wydatki rządowe. To wszystko w połączeniu z niższymi podatkami stworzyło znakomite warunki do rozwoju firm i inwestycji w Polsce. Niestety, dziś polityka polskiego państwa idzie w odwrotną stronę i istnieje ryzyko, że rynek nie będzie rozwijał się tak prężnie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ostatnie dni zmienią USA na zawsze. Senat przyjął ustawę Donalda Trumpa, która wpędzi miliony w ubóstwo, a nowa...
Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej planują...
Skoro ślub córki prezydenta odbił się wielkim echem w serwisach społecznościowych, żal zmarnować tak dobrą rekla...
Coraz trudniej rozmawiać dziś o energii bez wchodzenia na minowe pole tożsamości.
Coraz większe upały nie tylko dewastują środowisko i trwale zmieniają klimat. Nie tylko nasilają procesy migracy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas