W Polsce bez pracy pozostaje milion osób. Mamy najniższe od 26 lat bezrobocie, ale pracodawcom brakuje rąk do pracy. Dlatego ten milion jest dla nas taki ważny – mówił podczas panelu „Praca 4.0, czyli wyzwania stawiane rynkowi pracy" podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Stanisław Szwed, wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej. Powiedział, że resort chce bardziej uelastycznić rynek pracy, by zaspokoić popyt i odejść od limitów np. wieku. Dopłaty dla młodych pracowników i 50+ już nie wystarczają. To szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które odpowiadają za 70 proc. miejsc pracy.
Zdaniem pracodawców sektora MŚP najbardziej są potrzebni wykwalifikowani pracownicy. – Ponad połowa firm ma problem ze znalezieniem odpowiednich ludzi. Potrzebują gotowego pracownika, bo nie zawsze jest czas na przeszkolenie – przyznaje dr Dominik Śliwicki, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.
Według wiceministra Szweda w Polsce pracuje ok. miliona obcokrajowców, najwięcej z Ukrainy. Wyjechało zaś 2,5 mln Polaków. – Nie do końca mamy też ekwiwalent w kompetencjach: wyeksportowaliśmy dużo specjalistów wąskich branż, importujemy osoby do prac prostych – mówi Marcin Budrewicz, wiceprezes Instytutu Analiz Rynku Pracy.
Według pracodawców konieczny jest powrót do kształcenia ustawicznego i zawodowego. Zgadza się z tym Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który podczas sesji „Jak Facebook wspiera małą i średnią przedsiębiorczość" podkreślił, że dla efektywnego prowadzenia biznesu ważne jest nieustanne kształcenie się i poznawanie nowych narzędzi, które mogą pomóc w rozwijaniu działalności.
Minister Gowin podczas kongresu w Katowicach podpisał z gubernatorem stanu Nevada Brianem Sandovalem list intencyjny dotyczący kooperacji pomiędzy firmami i instytucjami z Polski i Nevady w zakresie innowacji i ich komercjalizacji. Innowacyjność w Polsce, w tym w sektorze MŚP, wciąż jest na niskim poziomie. Według danych Eurostatu za 2014 r. zaledwie 13 proc. polskich firm wdrożyło innowacje produktowe i procesowe. W Grecji – aż 50 proc.