2023 – rok ESG do potęgi trzeciej

Dla wszystkich osób zawodowo zajmujących się zrównoważonym rozwojem mijający rok obfitował w liczne zmiany.

Biznes coraz bardziej zielony

Przedsiębiorcy, rządy i organizacje międzynarodowe będą dalej intensyfikować działania w obszarze ESG.

W trosce o przyszłość planety

Reprezentanci państw, naukowcy, przedsiębiorcy i inwestorzy spotkali się w Dubaju, żeby rozmawiać o tym, jak chronić Ziemię przed klimatycznym kryzysem. To ostatni moment na zahamowanie katastrofalnych zmian – przestrzegają.

Co przyniesie nam COP28?

Przed nami kolejny globalny szczyt klimatyczny – tym razem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od 30 listopada do 12 grudnia teren centrum EXPO w Dubaju wypełnią negocjatorzy z całego świata. Co chcą osiągnąć?

ESG to nie tylko nowy obowiązek, ale i szansa

Raportowanie niefinansowe jest wciąż dla wielu firm nowością, ale też wiedza o nim zaczyna spływać kaskadowo od podmiotów największych przez średnie po małe w ramach łańcuchów dostaw.

ESG sprowadza due diligence na nowe tory

Koszula szyta w Azji Południowej czy w lokalnym zakładzie krawieckim? Żywność produkowana z dbałością o minimalizację emisji? Kosmetyki testowane na zwierzętach czy cruelty free? Nie tylko konsumenci stają przed tego typu dylematami. Na kwestie ESG w transakcjach zaczął zwracać uwagę również biznes i inwestorzy.

Inwestor nie pyta już tylko o finanse

To efekt nie tylko regulacji, ale i świadomości, że pominięcie w ocenie spółki kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem zwiększa ryzyko nietrafionych inwestycji.

Czy ESG zredefiniuje ład korporacyjny?

Rozwój firmy w sposób zrównoważony umożliwia przyjęcie długoterminowej perspektywy tego rozwoju, napędza innowacje i minimalizuje ryzyko.

Zintegrować ESG z biznesem firm

Nowe podejście do ładu korporacyjnego, które wymuszają regulacje, jest kluczowe dla przejścia na zrównoważony rozwój.

Strategii ESG nie da się zrealizować w oderwaniu od otoczenia

Temat zrównoważonego rozwoju musi być zakotwiczony we wszystkich obszarach i na wszystkich poziomach grup kapitałowych, a następnie przeniesiony na poziom spółek córek i dalej lokalnych dostawców.

Młodzi są gotowi na transformację

Świadomość dotycząca kwestii związanych ze zmianą klimatu znacząco wzrasta, szczególnie wśród młodego pokolenia. To bardzo dobra wiadomość.

ESG a sztuczna inteligencja – czy to rzeczywisty dylemat na rynku pracy?

ESG i sztuczna inteligencja to dwa wzajemnie napędzające się mechanizmy – ocenia Artur Miernik, Partner EY Polska, lider praktyki Workforce Advisory w zespole People Advisory Services.

ESG wskazuje biznesowi kierunek zmian

O zmiennym otoczeniu gospodarczym, rosnącym znaczeniu technologii w biznesie i zielonej transformacji w firmach mówią Agnieszka Janicka, partner zarządzająca warszawskim biurem Clifford Chance, i Ilona Wołyniec, dyrektorka pionu relacji z klientami strategicznymi i finansowania projektów w PKO Banku Polskim.

W stronę zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu

„Rzeczpospolita” od wielu lat jest zaangażowana w tematykę dotyczącą ESG, zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu.

Zmiany w raportowaniu zrównoważonego rozwoju przełożą się na całą gospodarkę

Ten i kolejny rok powinny wpłynąć na ukształtowanie się praktyki w obszarze raportowania pozafinansowego, a zachodzące zmiany, których znaczenie być może nie jest jeszcze w pełni dostrzegane, mogą mieć fundamentalny wpływ na przyszły kształt rynków finansowych czy wręcz całej europejskiej gospodarki – wskazują eksperci Banku Ochrony Środowiska.

Zielone kredyty szerzej dostępne dla klientów detalicznych i dla firm

W zasadzie już chyba wszystkie banki na polskim rynku mają w ofercie ekopożyczki służące finansowaniu projektów z zakresu energooszczędności czy odnawialnych źródeł energii. Takie zielone finansowanie może być bardziej atrakcyjne dla klientów.

Sektor finansowy ma szczególną rolę w zielonej transformacji

Klienci coraz mocniej domagają się zaangażowania banków w kwestie społeczne i środowiskowe. Sektor może być promotorem proekologicznych zmian.

Ambitne cele ESG w strategiach polskich instytucji finansowych

Przed bankami stoi szczególnie duże wyzwanie – z jednej strony to one są odpowiedzialne za dostarczenie klientom oferty zrównoważonego finansowania, z drugiej – same muszą i chcą działać zgodnie z filarami ESG – środowiskowym, społecznym i zarządczym.