ESG w centrum uwagi polityków i biznesu

Stojące przed biznesem wyzwania, związane z realizacją celów ESG, stały się osią szerokiej debaty uczestników Okrągłego Stołu Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej.

Cyfryzacja służby zdrowia? Tak, ale bez pochopnych decyzji

Cyfryzacja, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz promocja profilaktyki - to priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony zdrowia.

Polska prezydencja w Unii. Wojna w Ukrainie to priorytet, ale nie zapominamy o środowisku

W pierwszej połowie 2025 r. Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, czyli rotacyjne przewodnictwo, które wyznacza robocze priorytety Wspólnocie.

Co zrobić, żeby Polaków było stać na zielone mieszkania?

Jak finansować zrównoważone nieruchomosci? Na to pytanie wspólnie szukali odpowiedzi przedstawiciele sektora bankowego i deweloperzy zaproszeni na debatę zorganizowaną w czasie konferencji „Go to the future”.

AI w biznesie i w ESG – od ChataGPT do „glebogryzarki”

Aplikacje takie jak ChatGPT sprawiły, że sztuczna inteligencja znalazła się w centrum zainteresowania całego świata. I chociaż biznes wiąże z nimi duże nadzieje, to o konkretne i sensowne zastosowania na razie – chociażby w dziedzinie ESG – jest trudno.

Mieszkanie przyszłości? Bardziej zielone i naszpikowane technologią

Szacuje się, że w Polsce brakuje nawet dwóch milionów mieszkań. O tym, jak zasypać lukę mieszkaniową i o trendach na rynku nieruchomości rozmawiali uczestnicy debaty: „Mieszkania przyszłości - ekologia, automatyzacja, budownictwo modułowe.”, która odbyła się w trakcie tegorocznego ESG & Sustainability Forum Go to the Future 2024.

Relacja: ESG w centrum uwagi polityków i biznesu

Stojące przed biznesem wyzwania, związane z realizacją celów ESG, stały się osią szerokiej debaty uczestników Okrągłego Stołu Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej.

Nie ma odwrotu od rewolucji ESG

Większość parlamentarna musi pomóc przedsiębiorcom w transformacji. Musimy stworzyć warunki, żeby przedsiębiorcy nie widzieli w ESG głównie kosztów i komplikacji, ale także dla siebie szanse – mówi Michał Kobosko, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, wiceprzewodniczący partii Polska 2050.

Nauka odpowiada na zapotrzebowanie na ekspertów od ESG

Powinny zostać uruchomione specjalne projekty, w których środki finansowe byłyby przeznaczone na edukację specjalistów – mówi dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Energia ze słońca jest najtańsza

Fotowoltaika dla transformacji ma istotne znaczenie, choćby kosztowe. To ważne w kontekście działań na rzecz efektywności biznesu – mówi Mariusz Potocki, Head of Commercial Sales, SolarEdge Polska.

Potrzeba stabilnego otoczenia legislacyjnego

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną wymaga czasu, pieniędzy i stabilnego otoczenia legislacyjnego. Czasu nam brakuje, środków wystarcza, a stabilne otoczenie legislacyjne musi zagwarantować rząd – mówi Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

ESG to wyzwanie także dla małych i średnich firm

Bardzo wiele podmiotów małych i średnich będzie musiało się zaangażować w zrównoważoną transformację. Będę musiały przygotować dane, których zażyczą sobie ich duzi kontrahenci. To będzie dla nich olbrzymim wyzwaniem – mówi dr Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Zrównoważona transformacja to złożony proces

Globalna wioska się skurczyła, transformacja gospodarcza wcale nie trzyma się jednego scenariusza – mówi Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska - Azja, były wicepremier i minister gospodarki.

Transformacja ESG wymaga inwestycji

Jednym z głównych wyzwań transformacji ESG jest kwestia finansowania. Dlatego biznes apeluje do strony rządowej o wsparcie – mówi Wojciech Świątek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric.

2023 – rok ESG do potęgi trzeciej

Dla wszystkich osób zawodowo zajmujących się zrównoważonym rozwojem mijający rok obfitował w liczne zmiany.

Biznes coraz bardziej zielony

Przedsiębiorcy, rządy i organizacje międzynarodowe będą dalej intensyfikować działania w obszarze ESG.

W trosce o przyszłość planety

Reprezentanci państw, naukowcy, przedsiębiorcy i inwestorzy spotkali się w Dubaju, żeby rozmawiać o tym, jak chronić Ziemię przed klimatycznym kryzysem. To ostatni moment na zahamowanie katastrofalnych zmian – przestrzegają.

Co przyniesie nam COP28?

Przed nami kolejny globalny szczyt klimatyczny – tym razem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od 30 listopada do 12 grudnia teren centrum EXPO w Dubaju wypełnią negocjatorzy z całego świata. Co chcą osiągnąć?