Jędrzej Bielecki: Kordon sanitarny wokół Brauna. We Francji czy Niemczech Nawrocki by nie wygrał

W kraju, który stracił w Holokauście trzy miliony obywateli II RP pochodzenia żydowskiego, kandydat o jawnie antysemickich poglądach powinien być izolowany. Przez Karola Nawrockiego nie jest.

Publikacja: 25.05.2025 10:22

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun

Foto: PAP/Leszek Szymański

- Parę dni temu był pan oflagowany tym żydowskim żonkilem. Tym znakiem hańby i podległości – słysząc te słowa Grzegorza Brauna w trakcie debaty zorganizowanej 29 kwietnia w Super Expressie Rafał Trzaskowski nie wytrzymał.

– To byli bohaterowie naszej historii. Nie mogę tego słuchać - powiedział Trzaskowski i przerwał rozmowę.

Tym razem poszło o wprowadzony przez ostatniego przywódcę powstania w getcie warszawskim Marka Edelmana sposób upamiętnienia poległych w 1943 roku. Warszawska prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie wypowiedzi Brauna. Ale dał on niezliczone inne dowody swoich antysemickich poglądów. 

Po pierwszej turze wyborcy Brauna stali się nagle niezbędnym elementem zwycięstwa Nawrockiego

W trakcie tamtej debaty na słowa Brauna zareagowała też kandydatka lewicy Magdalena Biejat. Nie zrobili tego jednak pozostali kandydaci. Milczenie zachował w szczególności kandydat PiS. Ale trzy tygodnie później, już tym razem w czasie kluczowej debaty przed drugą turą, w miniony piątek, poszedł o krok dalej. Zarzucił Trzaskowskiemu, że „uciekł” przed Braunem.

Nie trudno zgadnąć skąd ta zmiana. Braun uzyskał niespodziewanie 6,34 procent głosów, zajmując aż czwarte miejsce w tym starciu. Bez poparcia jego wyborców Nawrocki nie ma więc szans wygrać wyborów.

Czytaj więcej

Kolejne zarzuty dla Grzegorza Brauna już w maju? W tle gaśnica i pandemia COVID-19

Władza czy wierność podstawowym wartościom: przed takim dylematem stawało wielu polityków na Zachodzie. Choć prezydent Emmanuel Macron jest dziś bardzo niepopularny i zdaniem wielu popełnił kardynalny błąd rozpisując latem zeszłego roku przedterminowe wybory, raz jeszcze doszło nad Sekwaną do powstania „frontu republikańskiego”: zjednoczenia wszystkich sił byle zatrzymać marsz po władzę skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Z tego powodu liberalny, mniejszościowy gabinet François Bayrou rządzi krajem, pozostawiając drugorzędną rolę gaullistowskim Republikanom. Ci woleli jednak taki układ niż pełnię rządów z Le Pen. Podobnie w Niemczech CDU/CSU zdecydowała się na koalicję z bardzo niepopularną dziś SPD byle nie wchodzić w układy ze skrajnie prawicową Alternatywą dla Niemiec (AfD).

W całej Zachodniej Europie problem wchodzenia w układy ze skrajną prawicą jest przedmiotem głębokiej debaty

Nie wszystkie kraje zachodniej Europy trzymają się zasady kordonu sanitarnego wokół skrajnej prawicy. W Finlandii i Szwecji uznano, że lepiej wprowadzić te ugrupowania do rządu w nadziei, że się ustatkują kiedy przejmą odpowiedzialność za losy kraju. W Hiszpanii sojusz z umiarkowaną Partią Ludową i postfrankistowskim Voksem został zawiązany, choć tylko na poziomie wybranych wspólnot autonomicznych. 

Czytaj więcej

Śledztwo ws. słów Grzegorza Brauna. Znieważył prezydenta Andrzeja Dudę?

Wielu wskazuje też, że izolowanie skrajnej prawicy prowadzi tylko do zwiększenia dla niej poparcia. We Francji w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2022 r. Le Pen uzyskała 41,5 proc. głosów. W Niemczech AfD zajęło drugie miejsce w ostatnich wyborach do Bundestagu, a teraz sondaże dają temu ugrupowaniu nawet pierwsze miejsce. 

We wszystkich krajach zachodniej Europy strategia, jaką powinno się przyjąć wobec skrajnej prawicy poprzedziły jednak długie debaty. W Polsce, kraju tak boleśnie dotkniętym przez reżimy totalitarne, Nawrocki nie zdobył się nawet na chwilę refleksji w tej sprawie. Uznał, że władza jest ważniejsza. 

- Parę dni temu był pan oflagowany tym żydowskim żonkilem. Tym znakiem hańby i podległości – słysząc te słowa Grzegorza Brauna w trakcie debaty zorganizowanej 29 kwietnia w Super Expressie Rafał Trzaskowski nie wytrzymał.

– To byli bohaterowie naszej historii. Nie mogę tego słuchać - powiedział Trzaskowski i przerwał rozmowę.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Dlaczego Sławomir Mentzen poszedł na piwo z Rafałem Trzaskowskim?
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Karol Nawrocki pod presją. Co zmienił tydzień kampanii przed drugą turą?
Komentarze
Michał Płociński: Rafał Trzaskowski wypadł u Sławomira Mentzena lepiej niż Karol Nawrocki. Bo był sobą
Komentarze
Mentzen triumfuje: „To mój największy sukces". A jednak Trzaskowski go zdominował
Komentarze
Michał Kolanko: Debata TVP bez nokautu. Sztaby kandydatów liczą swoje punkty