Dziś wchodzą w życie dwa rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie służby medycyny pracy i zadań służby medycyny pracy.
Pierwsze z nich określa wymagania, jakie będą musieli spełniać teraz lekarze zajmujący się oceną zdrowia funkcjonariuszy ze służb podległych pod ten resort, czyli policjantów i strażaków. Po zmianach do wykonywania zadań służby medycyny pracy są uprawnieni lekarze mający specjalizację w dziedzinie: medycyna pracy, medycyna przemysłowa, medycyna morska i tropikalna, medycyna kolejowa, medycyna transportu, medycyna lotnicza lub higiena pracy. Przepisy wymagają także, by mieli co najmniej sześcioletni staż pracy (w pełnym wymiarze) w poradniach medycyny pracy lub o połowę krótszy, jeśli został wypracowany w jednostkach podległych MSW.
W myśl drugiego z rozporządzeń lekarze będą współpracowali z dowódcami poszczególnych jednostek w zapewnieniu warunków służby eliminujących ich negatywny wpływ na zdrowie funkcjonariuszy. Zajmą się także kwalifikowaniem funkcjonariuszy oraz pracowników na turnusy antystresowe i profilaktyczno-rehabilitacyjne.
Podstawa prawna:
- dwa rozporządzenia z 5 stycznia 2012 r. DzU z 16 stycznia 2012 r., (poz. 52) i (poz. 53)