– Jednym z największych mankamentów systemu ochrony zdrowia jest niewystarczający dostęp do informacji – mówi Marcin Mikos z Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego.
Do towarzystwa zgłaszają się pacjenci mający problem z dostępem do leczenia. – Bardzo wiele ich problemów bierze się stąd, że nie mają jak się dowiedzieć, gdzie uzyskać pomoc – wyjaśnia Marcin Mikos.
Powstają za to serwisy, w których można porównać ceny leków refundowanych (www.bartoszmowi.pl), zabiegów (www. cenazabiegu.pl). Są serwisy na których można ocenić lekarza – pacjenci piszą przede wszystkim, czy jest sympatyczny, zaangażowany w leczenie i dostępny w godzinach pracy.
Są też rozwiązania adresowane bezpośrednio do lekarzy czy ekspertów ochrony zdrowia. – Nasz portal www.korektorzdrowia.pl należy właśnie do takich rozwiązań – mówi Krzysztof Łanda, prezes fundacji Watch Health Care. – Nasz serwis ma charakter ekspercki. Gromadzimy informacje o czasie oczekiwania na zabieg konkretnych pacjentów, weryfikujemy je i na tej podstawie tworzymy ranking najbardziej uciążliwych dla pacjenta kolejek. Powinien on być przydatny na przykład dla NFZ, by określić które dziedziny medycyny wymagają pilnego dofinansowania.
Oprócz portali dla pacjentów powstają też serwisy online dla lekarzy