Dla pacjenta i rodziny

Informacje na temat zapobiegania chorobom nowotworowym, możliwości leczenia, prezentacje ośrodków onkologicznych, w których można przeprowadzić badania i procedury medyczne - to wszystko można znaleźć na nowym portalu PubliczneCentraOnkologii.pl, który dziś ruszył.

Publikacja: 04.02.2014 08:36

Dla pacjenta i rodziny

Foto: materiały prasowe

Portal powstał, by wspierać chorych oraz ich rodziny w walce z chorobami nowotworowymi. - Jego kluczową ideą jest ulepszenie przepływu informacji oraz sposobów komunikacji na linii ośrodek leczenia - pacjent. Można w nim znaleźć aktualne wiadomości z dziedziny onkologii, zapoznać się z ofertą 16 publicznych centrów onkologii, które wykonują wszystkie niezbędne procedury od momentu rozpoznania schorzenia przez rozpoczęcie leczenia aż do jego zakończenia - mówi Anita Sobczyk z IRONteam. Portal składa się z pięciu modułów: pacjent, ośrodki, profilaktyka, aktualności oraz organizacje pozarządowe. W pierwszym pacjent znajdzie komplet informacji na temat chorób, badań diagnostycznych, metod leczenia, najczęściej zadawanych pytań, ośrodków specjalizujących się w danym rozpoznaniu. Równie ważny jest rozdział poświęcony profilaktyce, gdzie można znaleźć artykuły i filmy o tym, jak zapobiegać chorobom i ich konsekwencjom poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Są też aktualne informacje o badaniach przeprowadzanych w ramach bezpłatnych programów profilaktycznych. - Dużym ułatwieniem dla pacjentów jest opis centrów onkologicznych, teraz w jednym miejscu, bez konieczności przeszukiwania wielu stron internetowych - dodaje. Ponadto na portalu można znaleźć wiadomości o stowarzyszeniach, fundacjach, hospicjach, towarzystwach oraz o krajowych konsultantach. - W tej części portalu czytelnik uzyskuje dostęp do kompleksowej bazy danych organizacji pozarządowych, które udzielają szeroko rozumianego wsparcia dla osób chorujących na schorzenia onkologiczne oraz dla członków ich rodzin. Portal to w pełni zintegrowany i kompleksowy kanał informacyjny, zapewniający ośrodkom onkologicznym skuteczną i efektywną komunikację z pacjentem - mówi Anita Sobczyk z IRONteam.

—a.u.

 

Pacjent jest ważny

Portal PubliczneCentraOnkologii.pl to pana pomysł. Skąd się wziął?

Tomasz Tomaszewski, prezes zarządu IRONteam:

Stanie w ogromnym korku przez parę godzin, bez możliwości objazdu, jest bardzo stresujące. Gdy mi się to przytrafiło, uświadomiłem sobie, że pacjenci onkologiczni także mogą czuć się zagubieni w poszukiwaniu leczenia i właściwej informacji. Jako ojciec Kuby - dziecka autystycznego - przechodziłem przez koszmar szukania informacji nt. diagnostyki i leczenia. Portal jest zarówno efektem lat pracy w dziedzinie onkologii, jak i osobistych, rodzinnych doświadczeń.

Jest adresowany do wszystkich, którzy zetknęli się z chorobą nowotworową. Czym się wyróżnia?

Zawiera informacje dla pacjentów - opisy schorzeń, dostępnych badań diagnostycznych, sposoby leczenia. Sporo można się dowiedzieć na temat profilaktyki. Wbudowano także bazę danych organizacji pozarządowych, które wspierają chorych. W jednym miejscu prezentujemy 14 wielospecjalistycznych centrów onkologii. Pozwoli to pacjentom na lepsze zapoznanie się z najnowszymi technikami i właściwy wybór ośrodka.

Pacjent w każdej chorobie powinien być zauważony. Niestety nie zawsze tak się dzieje.

Projektując portal, przyświecało nam motto „Pacjent w centrum uwagi". Stawiając pacjenta na najważniejszym miejscu, dostrzegamy wszystkie aspekty, jakich doświadcza podczas leczenia w centrach onkologii. W pierwszym kontakcie z chorobą pacjenci czują się zdezorientowani i zagubieni. Chcą dowiedzieć się jak najwięcej i nierzadko poszukują informacji w internecie. Niestety, trafiają tam na niesprawdzone, niekompletne i niezrozumiałe informacje. Chcemy, aby portal służył chorym i ułatwił im dostęp do informacji - sprawdzonych, rzetelnych i w pełni zrozumiałych. Mam nadzieję, że stanie się ważnym krokiem we właściwej komunikacji z pacjentem onkologicznym.

—rozmawiała a.u.

Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego