RPO interweniuje w sprawie leczniczej marihuany

Rzecznik Praw Obywatelskich zażądał wyjaśnień od władz Centrum Zdrowia Dziecka, czy przerwanie terapii marihuaną leczniczą narusza prawo do ochrony zdrowia pacjentów CZD leczonych tą metodą

Aktualizacja: 29.07.2015 15:03 Publikacja: 29.07.2015 14:30

RPO interweniuje w sprawie leczniczej marihuany

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Ma to związek z decyzją CZD o zakazie stosowania marihuany, który wydano wobec leczącego nią ciężkie przypadki padaczki doktora Marka Bachańskiego.

Zdaniem władz centrum doktor Bachański nie dopełnił procedury wymaganej przy stosowaniu eksperymentalnej metody leczenia, jaką pozostaje wciąż stosowanie marihuany.

Prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, zastępca dyrektora CZD, która tłumaczyła mediom decyzję Instytutu, powiedziała, że doktor Bachański nie wystąpił do komisji etyki o zgodę na prowadzenie terapii marihuana i nie przedstawił wyników badań, które świadczyłyby o tym, że kuracja jest skuteczna. Kotulska-Jóźwiak twierdziła, że władze CZD o stosowaniu tej terapii dowiedziały się przed 4 miesiącami z mediów i od tamtej pory doktor Bachański był kilkakrotnie wzywany do przedłożenia odpowiednich dokumentów.

Niejasny pozostaje więc fakt, dlaczego na wnioskach doktora Bachańskiego o sprowadzenie odpowiedniego leku z zagranicy (w każdym przypadku jest to import celowy, dotyczący konkretnego pacjenta) widnieją pieczątki Centrum Zdrowia Dziecka, a wnioski te są poparte przez konsultantów. Zgodę na sprowadzenie leków wydawali urzędnicy Departamentu Leków resortu zdrowia.

Według opinii rodziców dziewięciorga małych pacjentów, leczonych przez doktora Bachańskiego tą metodą, marihuana radykalnie ograniczyła częstość występowania u nich ataków padaczkowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się od Centrum Zdrowia Dziecka podania przyczyn przerwania terapii, a od ministra zdrowia oczekuje zajęcia stanowiska w tej kwestii.

Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego