Od 1 stycznia działa nowy system weryfikujący poprawność recept. Pojawiły się trudności

Od 1 stycznia działa nowy system weryfikujący poprawność informacji o uprawnieniach dodatkowych posiadanych przez pacjentów (np. o prawie do bezpłatnych leków). Informacje te są wprowadzane przez lekarzy przy wystawianiu e-recept. Nie obyło się bez problemów, dlatego Centrum e-Zdrowia poinformowało o czasowej zmianie sposobu weryfikacji recept.

Publikacja: 15.01.2025 07:01

Po wdrożeniu nowego systemu weryfikacji uprawnień pacjentów część gabinetów miała problem z wystawia

Po wdrożeniu nowego systemu weryfikacji uprawnień pacjentów część gabinetów miała problem z wystawianiem recept

Foto: Elnur / Adobe Stock

Uprawnienia dodatkowe, z których mogą skorzystać pacjenci, to: S – uprawnienie dla pacjentów powyżej 65. roku życia, DZ – uprawnienie dla pacjentów do 18. roku życia, C – uprawnienie dla kobiet w ciąży.

Na czym polega system weryfikacji uprawnień zapisanych ma recepcie?

W ramach systemu wdrożonego przez Centrum e-Zdrowia (CeZ), aby uprawnienie S, DZ lub C znalazło się na recepcie, muszą zostać spełnione cztery warunki:

  • pacjent ma prawo do świadczeń (jest ubezpieczony),
  • pacjent spełnia wskazania przepisania leku,
  • kryterium uzyskania uprawnienia (np. wiek 65+),
  • lek znajduje się na jednej z list leków refundowanych (np. bezpłatnych leków dla seniorów 65+).

„Narzędzie przygotowane przez CeZ weryfikuje, czy recepta jest wystawiona poprawnie – między innymi sprawdza, czy w przypadku zaznaczenia na recepcie uprawnienia S, DZ lub C, przepisany lek występuje na liście bezpłatnych leków” – czytamy w komunikacje CeZ (CeZ to publiczna instytucja odpowiedzialna za wdrożenie systemu e-Zdrowie (P1), w ramach którego działają e-recepty).

Czytaj więcej

Naukowcy sprawdzili, ile żyją osoby z diagnozą demencji. Jeden czynnik ma kluczową rolę

Na czym polega problem z wystawianiem recept?

System wystawiania e-recept funkcjonuje „dwuetapowo”. Placówki ochrony zdrowia mają własne systemy komputerowe (mogą być to programy komercyjne lub bezpłatna aplikacja gabinetowa przygotowana przez Centrum e-Zdrowia; CeZ to publiczna instytucja). Oprogramowanie placówek musi być zintegrowane z platformą P1 (w tym z systemem e-Recepta). Z komunikatu opublikowanego 9 stycznia br. przez CeZ wynika, po wdrożeniu nowego narzędzia do weryfikacji uprawnień zapisywanych na receptach w placówkach ochrony zdrowia, które mają bezpłatne, publiczne oprogramowanie gabinetowe, działało sprawnie. Trudności pojawiły się w przypadku niektórych programów komercyjnych.

„Narzędzie działa poprawnie, ale otrzymujemy sygnały, że występują trudności w wystawianiu recept w przypadku niektórych systemów oprogramowania gabinetowego pochodzących od niezależnych, komercyjnych dostawców” – czytamy w komunikacie. Dalej CeZ informuje: „Te systemy gabinetowe, w których automatyczne nadanie uprawnienia (np. S) ogranicza się jedynie do weryfikacji wieku pacjenta (bez sprawdzania konkretnego leku na recepcie i warunku jego obecności na liście leków bezpłatnych dla seniorów), mogły odnotowywać trudności przy zapisywaniu recept z uprawnieniem w systemie centralnym P1” – informuje CeZ.

Czytaj więcej

Szklanka tego popularnego napoju może zmniejszyć ryzyko raka. Naukowcy potwierdzają

CeZ uspokaja ws. recept: Jest ostrzeżenie, nie ma blokady. Dostawcy dostaną więcej czasu

W komunikacje Centrum e-Zdrowia informuje, że współpracuje z niezależnymi dostawcami oprogramowania, „których systemy nie realizują wszystkich warunków wykorzystania list leków refundowanych, aby jak najszybciej doprowadzić je do pełnej funkcjonalności”. Centrum dokonało też czasowej zmiany sposobu weryfikacji recept. „(…) w przypadku wykrycia braku wypełnienia wszystkich wymaganych warunków uprawnienia S, DZ lub C narzędzie zgłasza ostrzeżenie, ale nie blokuje wystawienia recepty. Dostawcy oprogramowania zyskują dzięki temu więcej czasu na pełne dostosowanie swoich rozwiązań” – czytamy.

Samorząd
Rząd chce podnieść prestiż niani i opiekunki w żłobku
Profilaktyka
Jak napoje słodzone wpływają na zdrowie? Najnowsze badanie potwierdza groźny trend
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?