Projekt ma być odpowiedzią na postulaty wzmocnienia roli osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3. Chodzi m.in. o podniesienie prestiżu zawodu opiekuna i docenienie trudnej pracy opiekunów, którzy także wychowują i edukują najmłodszych Polaków.
Proponowane zmiany mają także zagwarantować większe bezpieczeństwo dzieci znajdujących się pod opieką dziennego opiekuna. Obowiązujące przepisy umożliwiają prowadzenie dziennych opiekunów w jednej lokalizacji bez limitu ilościowego, co prowadzi do tworzenia quasi- żłobków będących instytucjami kilku dziennych opiekunów, których założenie nie wymaga spełnienia takich norm, jak przy zakładaniu żłobka, czy klubu dziecięcego.
Czytaj więcej
„Aktywnie w żłobku” to jedno ze świadczeń wprowadzonych w ramach programu „Aktywny rodzic”. Przys...
Ale to nie wszystko. Resort rodziny chce również zmienić status prawny dziennego opiekuna, tak aby zachęcić do tworzenia tej formy opieki samorządy, w których nie istnieje żadna forma opieki, a tworzenie i prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest nieopłacalne.
Zmiana statusu prawnego dziennego opiekuna ma również usprawnić wypłatę świadczenia „Aktywnie w żłobku”. Teraz jest tak, że rodzic wskazuje dane dziennego opiekuna, pod opieką którego znajduje się dziecko, a nie dane podmiotu zatrudniającego dziennego opiekuna, co jest problematyczne przy rotacji dziennych opiekunów, bądź organizacji zastępstw w sytuacjach, gdy nie mogą oni sprawować opieki nad dziećmi z powodu urlopu, zwolnienia lekarskiego lub innych okoliczności. Aby umożliwić organom gminy nadzór nad działalnością punktów opieki dziennej proponuje się, by w informacjach o punkcie były uwzględnione imiona i nazwiska osób pełniących funkcje dziennych opiekunów lub zastępujących dziennych opiekunów w ramach punktu.