W poniedziałek Rada Medyczna, organ doradczy premiera Morawieckiego, w oświadczeniu stwierdza, że osoba pełniąca funkcję publiczną, która neguje wartość szczepień, powinna stracić stanowisko.

Stanowisko rady Medycznej ma związek ze sprawą małopolskiej kuratorki Barbary Nowak, która w rozmowie z Radiem ZET nazwała szczepienia "eksperymentem", którego efekty uboczne są jeszcze nieznane.

Czytaj więcej

Rada Medyczna: Utrata stanowiska za negowanie wartości szczepień

- Podtrzymujemy tę opinię i to jest jasne i klarowne, ponieważ szczepienia mają podstawową rolę w zapobieganiu nieszczęściu, jakim jest ciężka choroba i śmierć - powiedział prof. Andrzej Horban w rozmowie z RMF FM.

- Jeżeli ktoś się wypowiada na temat szczepień negatywnie, to zaczyna podważać politykę państwa i osoba taka nie powinna pełnić funkcji publicznych. To jest jasna, zdecydowanie opinia Rady, którą też podtrzymuję - dodał.

- Pani Barbara Nowak powinna zostać zdymisjonowana kompletnie, totalnie i nie powinna się zajmować w ogóle medycyną, ponieważ o tym nie ma pojęcia. W tej chwili wszyscy się znają na wszystkim, łącznie z pańskimi kolegami zawodowymi - mówił prof. Horban.

We wtorek sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Nie przeszedł wniosek dotyczący obowiązku szczepień parlamentarzystów. 

Czytaj więcej

Barbara Nowak: Czy naprawdę chcemy Polski bez rozmowy i argumentów?

Dlaczego posłowie nie chcą obowiązkowych szczepień? - Trzeba spytać posłów. Mamy zdecydowanie zdanie jako lekarze, jako członkowie Rady Medycznej, nie można odrzucać 300 lat postępu medycyny i wracać do 18 wieku - odpowiedział Horban

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

- Należy wprowadzić mechanizmy prawne, które w pewien sposób przymuszają do szczepienia ludzi, którzy nie chcą się szczepić lub nie mają takiej możliwości. Słowo obowiązkowe szczepienia oznacza, że państwowa administracja medyczna musi zorganizować szczepienia w taki sposób, żeby one były bezpłatne, dostępne i możliwe do przeprowadzenia. Z drugiej strony jest wprowadzanie czegoś, co byśmy nazwali restrykcjami albo nakłanianiem obywatela - kontynuował.

- Paszporty covidowe to jest pewna forma utrudnienia życia obywatelowi, który się nie zaszczepili i ułatwianie temu, który się zaszczepił - dodał.

Dr Włodzimierz Bodnar, pediatra i pulmonolog z Przemyśla, o którym było głośno, gdy zaczął leczyć COVID-19 amantadyną, zakłada własną partię polityczną. Prof. Horban powiedział, że nie podziela poglądów dr. Bodnara.

- Czekamy na jego dane kliniczne, bo twierdzi, że leczył kilka tysięcy osób. Miałem wątpliwą przyjemność z nim spotkać w studiu i poprosiliśmy, żeby był łaskaw opublikować te dane. opublikował dane dotyczące leczenia 50 osób, z których nic nie wynika. Co więcej Agencja Badań Medycznych przekazała całkiem pokaźne kwoty dla zespołów badawczych, które mają sprawdzić skuteczność działania amantadyny. Nie ma tych wyników, po prostu nie ma danych - powiedział prof. Horban.

- Nie ma żadnego uzasadnienia medycznego, żeby przyjmować amantadynę. Według wszelkich danych na niebie i ziemi nie działa na chorych, którzy chorują na koronawirusa - dodał.