W ostatnich dniach dobowaliczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce zaczęła przekraczać 2 tysiące. Resort zdrowia ostrzega, że mierzymy się obecnie z czwartą falą epidemii koronawirusa, a liczba zakażeń pod koniec października może wynosić od 5 do nawet 30 tysięcy.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia nie zdecydowało się na wprowadzenie żadnych nowych obostrzeń, przedłużając jedynie te, które obowiązują od kilku miesięcy.

15 proc.

Tyle osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym uważa, że nie mierzymy się z epidemią koronawirusa

Resort zdrowia zwraca uwagę, że czwarta fala może być szczególnie dotkliwa dla mieszkańców mniej wyszczepionych przeciw COVID-19 województw - lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. Ministerstwo nie zdecydowało się jednak na wprowadzenie w Polsce systemu certyfikatów covidowych, które w niektórych krajach UE (np. we Francji, Włoszech) są warunkiem dostępu do miejsc publicznych.

W Polsce nie wprowadzono też obowiązku szczepień przeciw COVID-19 określonych grup mieszkańców kraju - np. pracowników ochrony zdrowia czy domów opieki (taki obowiązek wprowadzono no. w Stanach Zjednoczonych).

Czytaj więcej

Joe Biden
Biden wzywa pracodawców, by wymagali szczepień od pracowników

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 60,4 proc. mieszkańców. Jeśli chodzi o kraje UE to mniej w pełni wyszczepionych przeciw COVID-19 jest tylko w Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Słowenii i na Łotwie.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak ocenią działania Ministerstwa Zdrowia podejmowane w celu walki z epidemią koronawirusa.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Dobrze ocenia je 25,3 proc. badanych.

Źle - 44,5 proc. respondentów.

21,7 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

8,5 proc. badanych uważa, że nie mierzymy się z epidemią koronawirusa.

- Negatywną ocenę częściej wydają osoby w wieku do 24 lat (56% „źle”), mieszkańcy miast 200-499 tys. (52%), osoby o dochodzie pow. 5000 zł (52%), z wykształceniem wyższym (49%). Pozytywną zaś trochę częściej osoby w wieku pow. 50 lat (30%) oraz o dochodzie 1001-2000 zł (36%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Odpowiedź "nie mierzymy się z epidemią koronawirusa" najczęściej wskazywały osoby w wieku od 18 do 24 lat (10,3 proc.), mieszkańcy miast do 20 tysięcy mieszkańców (12,9 proc.) oraz osoby z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (15 proc.).

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5.10-6.10.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.