Proces kształcenia podyplomowego lekarzy i dentystów trwa zbyt długo. Stażyści i rezydenci nie mają pełnej samodzielności zawodowej, powstaje luka pokoleniowa wśród lekarzy specjalistów, coraz ich więcej pobiera zaświadczenia potwierdzające kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu w krajach Unii Europejskiej ocenia resort zdrowia.

Chce zaradzić tym niekorzystnym tendencjom poprzez zmianę [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2F7B1375BBF5328563FFA330EBEE6E9F?id=278085]ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty[/link].

Projekt nowelizacji właśnie trafił do konsultacji społecznych. Zakłada on przede wszystkim likwidację stażu podyplomowego. Zamiast niego przyszli lekarze już na VI roku studiów (dentyści na V roku) mieliby praktyki zawodowe. Rezygnacja ze stażu podyplomowego ma przyspieszyć wejście lekarzy i stomatologów do systemu opieki zdrowotnej, a tym samym zwiększyć dostęp pacjentów do świadczeń.

Zlikwidowany ma być też lekarski egzamin państwowy oraz lekarskodentystyczny egzamin państwowy. Resort uważa, że miał on charakter czysto teoretyczny (przeprowadzany był w formie testu) i nie weryfikował umiejętności i przygotowania do zawodu. Ich zdobyciu ma zaś służyć wprowadzenie przedmiotów klinicznych w formie praktyk zawodowych oraz składanie egzaminów końcowych na kierunku lekarskim na V roku studiów i na IV roku na kierunku lekarskodentystycznym.

Przyspieszona ma być także procedura wydawania dokumentu uprawniającego do wykonywania zawodu lekarza lub dentysty.