Stworzenie zbioru danych osobowych sióstr mających prawo do wykonywania zawodu przewiduje rządowy projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. 4 maja br. pracowała nad nim sejmowa podkomisja.
Nowe przepisy wskazują, że centralny rejestr poprowadzi Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Będą spływały do niego dane z rejestrów nadzorowanych przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Informacje o każdej siostrze, które znajdą się w zbiorze, to m.in. jej imię i nazwisko, PESEL, tytuł zawodowy, ukończenie studiów podyplomowych, numer zaświadczenia o prawie do wykonywania zawodu, informacja o prowadzeniu indywidualnej lub grupowej praktyki.
Na spotkaniu podkomisji posłowie wraz z przedstawicielami samorządu pielęgniarskiego określili czas przechowywania danych w rejestrze. Dodali przepis, który wskazuje, że zostaną one wykreślone ze zbioru po upływie 15 lat od zaprzestania przez pielęgniarkę czy położną wykonywania zawodu.
Projektowane przepisy, które mają zastąpić w całości obecną ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej, wiele uwagi poświęcają kształceniu sióstr. Jest ono teraz określone niejasno. W związku z tym projekt ustawy przewiduje, że pielęgniarka zdobywa kwalifikacje zawodowe już po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej, którą są co najmniej trzyletnie studia na poziomie licencjatu. Przyszła siostra może się dalej uczyć na studiach magisterskich. Takie same zasady odnoszą się od zdobywania wykształcenia przez położną.
Co więcej, nowa ustawa uregulowałaby zasady odbywania przez siostry studiów pomostowych, które do tej pory określone były tylko przez dyrektywę unijną. Studia te są przeznaczone dla pielęgniarek i położnych, które ukończyły dawniej liceum medyczne lub dwuletnią szkołę policealną, a teraz w ciągu roku mogą uzupełnić wykształcenie i zdobyć tytuł licencjata.