- W Polsce wciąż w przypadku niektórych chorób odnotowuje się zwiększoną śmiertelność niż w krajach Europy Zachodniej. Składa się na to szereg czynników wśród których wymienia się m.in. ograniczony dostęp do nowoczesnych leków. Badania przeprowadzone przez Bank Światowy wskazują dodatkowo na konieczność zwiększenia nakładów na prace badawczo-rozwojowe w sektorze biotechnologiczno-farmaceutycznym, szczególnie w zakresie medycyny innowacyjnej. Biotechnologia medyczna jest w Polsce stosunkowo młodą dziedziną, ale w ostatnich kilku latach znacząco wzrosła aktywność badawczo-rozwojowa w tym sektorze – uzasadnia NCBiR.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka przekonuje, że przez lata wzrost gospodarczy w Polsce uzależniony był od kupowanych za granicą technologii lub wykorzystywania gotowych rozwiązań, kiedy kończył się okres ochrony praw autorskich. - Potrzebujemy innowacyjnych produktów opracowanych przez polskich naukowców i wdrażanych na terenie naszego kraju. Ten konkurs daje szansę aby innowacyjne leki, technologie i nowoczesne metody terapeutyczne „made in Poland" miały swój znaczący udział w rozwoju światowej medycyny – mówi Kudrycka.
Konkurs NCBIR pod szyldem INNOMED rozpocznie się od naboru wniosków od 10 maja, będzie je można składać do 8 lipca. Maksymalna wartość dofinansowania jednego projektu wynosi 10 mln zł.