We wrocławskiej dyskusji pod hasłem „Powstrzymać epidemię cukrzycy – wyzwania dla władz lokalnych, a zadania dla administracji centralnej" wzięli udział prof. Alicja Chybicka, senator PO i hematoonkolog, wiceprezydent Wrocławia Anna Szarycz, prof. Rajmund Adamiec, wojewódzki konsultant ds. diabetologii, Danuta Wrona z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego. Dyskutanci doszli do wniosku, że bez dobrej profilaktyki i odpowiednich rozwiązań systemowych nie da się powstrzymać epidemii cukrzycy.
Jak wynika z raportu Uczelni Łazarskiego „Cukrzyca – analiza kosztów ekonomicznych ?i społecznych", wydatki NFZ na szpitalne leczenie cukrzycy prostej są nieproporcjonalne w stosunku do kosztów leczenia ambulatoryjnego. W 2012 r. Fundusz zapłacił za hospitalizacje i świadczenia szpitalne chorych na cukrzycę 247 mln zł, podczas gdy koszty leczenia ambulatoryjnego wyniosły 91 mln zł. – ZUS płaci głównie za niezdolność do pracy, renty i świadczenia rehabilitacyjne – tłumaczy dr Gryglewicz.
Prof. Chybicka uważa, że konieczne jest zwiększenie dostępności do nowoczesnych leków: – Dorośli powinni mieć łatwiejszy dostęp do nowoczesnych insulin i pomp insulinowych oraz inteligentnych leków inkretynowych, które pozwalają normalnie funkcjonować – tłumaczy.
Pełna relacja w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczy o zdrowiu".