Zrezygnowało (lub odmówiło przyjęcia nominacji) co najmniej 24 konsultantów wojewódzkich, w tym aż dziewięciu w woj. pomorskim, trzech w podlaskim, po dwóch w opolskim, małopolskim, wielkopolskim i łódzkim. Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk potwierdza też odejście dwóch konsultantów ogólnopolskich – w dziedzinie zdrowia publicznego i alergologii.
To efekt zmian w ustawie o konsultantach, która weszła w życie 11 września. – Zmiany mają na celu wprowadzenie przejrzystych zasad. Pacjenci mają prawo wiedzieć, czy konsultant jest obiektywny w swoich działaniach – mówił „Rz" minister Arłukowicz tuż przed wejściem w życie nowych przepisów.
Ujawnić powiązania
Prof. Jacek Samoliński, który 22 sierpnia zrezygnował z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego, uważa, że ustawa zmienia doradców ministra w urzędników, którzy utoną w gąszczu druków i oświadczeń.
Podobnie myśli prof. Jerzy Kruszewski, który po 12 latach odmówił dalszego pełnienia funkcji konsultanta w dziedzinie alergologii: – Teraz wymaga ona nie tylko opiniowania, ale też składania tysięcy podpisów – mówi.
Prof. Samoliński zwraca też uwagę, że sprawozdania będą ujawniane w biuletynie informacji publicznej. Przekonuje, że kłóci się to z tajemnicą lekarską, bo zawierają one informacje o pacjentach.