Cambridge Analytica to firma analityczna, która stworzyła oprogramowanie, dzięki któremu można z bardzo dużym prawdopodobieństwem przewidzieć preferencje polityczne oraz wpływać na wybory. Firma współpracowała z zespołem wyborczym Donalda Trumpa oraz ze zwolennikami brexitu. O działaniach Cambridge Analytica napisał "The Guardian" co doprowadziło do poważnego kryzysu zaufania do Facebooka. Wielu użytkowników, po wybuchu afery, zdecydowało się na usunięcie swoich profili z serwisu społecznościowego.
Kaiser składając wyjaśnienia przed komisją Izby Gmin stwierdziła, że firma, w której pracowała, dysponowała wieloma aplikacjami w formie popularnych na Facebooku quizów, dzięki którym pozyskiwała dane o użytkownikach Facebooka. Aplikacja przygotowana przez Aleksandra Kogana "This Is Your Digital Life", dzięki której Cambridge Analytica zyskała dane 87 mln użytkowników serwisu (nie tylko osób, które wzięły udział w quizie, ale również ich znajomych nieświadomych tego, że ich dane zostały udostępnione) miała być tylko jedną z wielu wykorzystywanych w tym celu.
W pisemnym oświadczeniu przedstawionym komisji Kaiser podkreśliła, że aplikacja Kogana nie była jedyną, której używała Cambridge Analytica do zbierania danych.
"Nie znam szczegółów tych ankiet, ani tego jak dane były zbierane czy przetwarzane. Ale jestem zdania, że niemal na pewno liczba użytkowników, których dane wyciekły przez używanie aplikacji podobnych do tej Kogana jest znacznie większa niż 87 milionów i że zarówno Cambridge Analytica, jak i inne firmy były zaangażowane w te działania" - napisała Kaiser.
W ustnym zeznaniu Kaiser mówiła jeszcze o dwóch aplikacjach, o których wiedziała, że zbierają dane - chodziło m.in. o quiz "Sex compass", a także quiz muzyczny.