Urządzenie zostało nazwane ELI – Extreme Light Infrastructure. Komunikat w tej sprawie ogłosiły trzy francuskie placówki: Ecole Polytechnique, ENSTA – Ecole Nationale Superieure de Techniques Avancees oraz CNRS – Centre Nationale de la Recherche Scientifique. Będą koordynować budowę.
Weźmie w niej udział 300 naukowców z 50 placówek badawczych z 13 krajów. Przedsięwzięcie sfinansuje – 400 milionów euro – Komisja Europejska.Budowa ELI rozpocznie się od wytworzenia najlepszych na świecie kryształów laserowych i nowych tworzyw optycznych. Potem przyjdzie kolej na ustalenie miejsca, gdzie zostanie ulokowany laser. Kandydują: Czechy, Rumunia i Francja. ELI będzie niezwykły. W ciągu bardzo krótkiego czasu, o wiele krótszego niż mgnienie oka, wyemituje moc sto tysięcy razy przekraczającą moc produkowaną przez wszystkie instalacje dostarczające elektryczności na kuli ziemskiej.
W ciągu trzech pierwszych lat (2008 – 2011) prace przygotowawcze pochłoną 6 milionów euro.
Pierwszy promień będzie wyemitowany w roku 2013. Wiązka osiągnie 200 petawatów (petawat to 10 do 15. potęgi wat). Takie ekstremalne światło będzie wspaniałym narzędziem dla uczonych. Będzie wykorzystywane w medycynie, biologii, radiografii, do tworzenia nowych materiałów, uruchamiania urządzeń na odległość.
Ale przede wszystkim będzie to otwarcie zupełnie nowych horyzontów w fizyce cząstek i w optyce eksperymentalnej. Promienie z superlasera zwiększą od tysiąca do dziesięciu tysięcy razy możliwości, jakie dają badaczom akceleratory.