Aktualizacja: 17.05.2019 17:30 Publikacja: 17.05.2019 16:51
Foto: Adobe Stock
Pod ziemią biegną bowiem rurociągi, gazociągi czy inne przewody, z których wiele powstało w odległych latach. Niejednokrotnie nie ma powszechnej wiedzy o ich istnieniu, a dokumentacja może mieć luki.
Właściciela garażu, wybudowanego legalnie w ubiegłym roku zaskoczył nakaz rozbiórki z powodu niebezpiecznej odległości od gazociągu. Murowany budynek, pełniący funkcję garażu, powstał w 2018 r. na podstawie zgłoszenia, przyjętego bez sprzeciwu przez prezydenta miasta. Dwa miesiące później organy nadzoru budowlanego nakazały rozbiórkę. Z dokumentacji, przedstawionej przez spółkę energetyczną wynikało, że budynek znalazł się zbyt blisko gazociągu wysokiego ciśnienia DN 300, przebiegającego na tym odcinku od 1990 r. Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie, szerokość strefy kontrolnej dla tego rodzaju gazociągów wynosi 30 m, a bezpieczna odległość, w której można wybudować budynek niemieszkalny — 15 m. Natomiast obiekt oddziela od gazociągu tylko 13,7 m. Zbyt bliska odległość może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz środowiska. To, że prezydent miasta, działając jako organ architektoniczno-budowlany, miał obowiązek wnieść sprzeciw od zgłoszenia, nie zmienia faktu, że budynek narusza obowiązujące przepisy techniczno-budowlane w sposób uniemożliwiający doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem. Konieczny stał się więc nakaz rozbiórki.
Ogromne zamieszanie w środowisku prokuratorów wywołało pismo prokuratora krajowego dotyczące podwyżek wynagrodzeń. Wynikało z niego, że pensje w nowej wysokości powinny być naliczane w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu budżetu, a nie od stycznia.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Konsument powinien móc samodzielnie sprawdzić całkowity koszt kredytu, czyli tzw. RRSO, tj. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
Z propozycji zmian dotyczących przepadku pojazdu lub jego równowartości mogą ucieszyć się kierowcy, którzy nie są jedynymi właścicielami pojazdu.
Trzy osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w związku z oszustwami, do jakich doszło w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Skarb Państwa stracił ponad 3,1 mln złotych.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Praca w pełnym bodźców biurze utrudnia koncentrację i zmniejsza produktywność. Rozwiązaniem jest lepsze zarządzanie otoczeniem, które wspiera skupienie i efektywność.
Mieszkańcy Wrocławia mogą dostać nawet 100 proc. dofinansowania na usunięcie azbestu. Podobne wsparcie oferują też inne samorządy.
Sprzedaż leków przez internet wymaga wyraźnej zgody klienta na przetwarzanie jego danych osobowych, niezależnie od tego, czy takie leki wymagają recepty, czy nie – wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Po roku bez programu dopłat do kredytów rynek się wreszcie uspokaja, ceny przestały rosnąć i miejmy nadzieję, że mieszkania przestaną być postrzegane jako dobro inwestycyjne. Trzeba rozwijać budownictwo społeczne – mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.
Cudzoziemcy kupują 15 proc. nieruchomości w Hiszpanii, a ci spoza UE, których miałby objąć podatek, to kropla – mówi Agnes Marciniak-Kostrzewa, założycielka agencji nieruchomości Agnes Inversiones w Marbelli.
Średnia cena nowych dwupokojowych mieszkań w Warszawie to 17,9 tys. zł za mkw. W Łodzi wystarczy ok. 11,6 tys. zł.
Segment popularny w zapaści, jest popyt na lokale z wyższej półki. Bez cięć stóp i bez programu dopłat – tak pozostanie.
W ubiegłym roku deweloperzy ukończyli budowę 530 tys. mkw. powierzchni handlowej. To najlepszy wynik od 2015 r. – podaje firma doradcza Cushman & Wakefield.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas