Reklama
Rozwiń

Sąd: garaż został wybudowany legalnie, ale w niebezpiecznej odległości od gazociągu

Inwestor sam powinien sprawdzić, czy pod przyszłym terenem budowy znajdują się jakieś instalacje; także wtedy, gdy do budowy nie jest wymagane dołączenie projektu zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym.

Aktualizacja: 17.05.2019 17:30 Publikacja: 17.05.2019 16:51

Sąd: garaż został wybudowany legalnie, ale w niebezpiecznej odległości od gazociągu

Foto: Adobe Stock

Pod ziemią biegną bowiem rurociągi, gazociągi czy inne przewody, z których wiele powstało w odległych latach. Niejednokrotnie nie ma powszechnej wiedzy o ich istnieniu, a dokumentacja może mieć luki.

Właściciela garażu, wybudowanego legalnie w ubiegłym roku zaskoczył nakaz rozbiórki z powodu niebezpiecznej odległości od gazociągu. Murowany budynek, pełniący funkcję garażu, powstał w 2018 r. na podstawie zgłoszenia, przyjętego bez sprzeciwu przez prezydenta miasta. Dwa miesiące później organy nadzoru budowlanego nakazały rozbiórkę. Z dokumentacji, przedstawionej przez spółkę energetyczną wynikało, że budynek znalazł się zbyt blisko gazociągu wysokiego ciśnienia DN 300, przebiegającego na tym odcinku od 1990 r. Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie, szerokość strefy kontrolnej dla tego rodzaju gazociągów wynosi 30 m, a bezpieczna odległość, w której można wybudować budynek niemieszkalny — 15 m. Natomiast obiekt oddziela od gazociągu tylko 13,7 m. Zbyt bliska odległość może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz środowiska. To, że prezydent miasta, działając jako organ architektoniczno-budowlany, miał obowiązek wnieść sprzeciw od zgłoszenia, nie zmienia faktu, że budynek narusza obowiązujące przepisy techniczno-budowlane w sposób uniemożliwiający doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem. Konieczny stał się więc nakaz rozbiórki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono