Obowiązująca od sierpnia 2018 roku ustawa, do której przylgnęło miano lex deweloper, uchwalona została, by przyspieszyć procedury poprzedzające uzyskiwanie pozwolenia na budowę dla inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. To ostatnie pojęcie jest bardzo pojemne. Mieści się w nim bowiem zarówno budowa dróg publicznych, przystanków, żłóbków, przedszkoli, terenów zielonych, czy placówek opieki zdrowotnej.
Z przepisów jednak wprost nie wynika, czy spec może znaleźć zastosowanie do lokalizowania jedynie inwestycji towarzyszących, gdy nie towarzyszy im budowa mieszkań, czy domów jednorodzinnych.
Z takim przypakiem mamy do czynienia w Warszawie na ulicy Szamockiej, gdzie w okolicy głównie bloków znajduje się już szpital należący do LUX MED-u, obok którego (przy ulicy Ficowskiego) – na podstawie specustawy – spółka chce wybudować kolejny obiekt.
Spec procedura dla szpitala
– Istniejący szpital ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, leczenie w nim odbywa się więc w ramach publicznej służby zdrowia. Zapotrzebowanie na kompleksową opiekę onkologiczną jest bardzo duże, dlatego chcemy zwiększyć liczbę świadczonych usług a do tego niezbędna jest rozbudowa tamtej lokalizacji – mówi Michał Rybak, wiceprezes Grupy LUX MED ds. Operacyjnych.
– Nikt nie przewidział tak dynamicznej i intensywnej rozbudowy tej okolicy. Jestem przekonany, że inwestycja dobrze wpisuje się w lokalne potrzeby. Mamy potencjał, mamy pacjentów. Do rozpoczęcia prac potrzeba jeszcze zgód administracyjnych – dodaje.