Nadchodzą e-wnioski

Inwestor załatwi szybciej formalności budowlane. Będą też dopłaty do czynszu.

Publikacja: 17.12.2020 20:33

Już w połowie przyszłego roku będzie można formalności budowlane załatwić online

Już w połowie przyszłego roku będzie można formalności budowlane załatwić online

Foto: shutterstock

Pakiet mieszkaniowy wkrótce wejdzie w życie. A to oznacza zmiany w wielu obszarach: cyfryzacji procedur budowlanych, książeczkach mieszkaniowych, dodatkach mieszkaniowych, towarzystwach budownictwa społecznego (TBS), budownictwie komunalnym. Pojawią się też dopłaty dla najemców. Nie wszystkie nowe rozwiązania podobają się ekspertom.

Cyfrowe formalności

Pełna nazwa pakietu to: ustawa z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Dzięki noweli będzie możliwa dalsza cyfryzacja procedur budowlanych. Inwestor będzie korzystał ze specjalnego serwisu e-budownictwo (tzw. generatora) udostępnionego na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Przy jego pomocy wypełni wniosek, załączy skan lub zdjęcie dokumentów, następnie kompletny wniosek wyśle przez internet.

Generator działa już pilotażowo. Dostępnych jest pierwszych dziesięć formularzy elektronicznych, m.in. zgłoszenie robót budowlanych czy pozwolenie na rozbiórkę. Można je wypełnić, wydrukować, podpisać i dostarczyć do właściwego urzędu. Na razie nie jest możliwe przesłanie ich online.

Pakiet mieszkaniowy zostawia pełną swobodę inwestorom, czy wolą w przyszłości składać dokumenty online czy też w formie papierowej.

– Na pewno cyfryzacja uprości formalności. Przesłanie wniosku o pozwolenie na budowę nie jest takie trudne. Każdy inwestor wie, jak to prawidłowo zrobić. Myślę, że chętnie będą z tego korzystali. Dobrym rozwiązaniem będzie również przesyłanie pocztą elektroniczną wszelkiego typu zawiadomień i informacji – mówi Marek Poddany, deweloper. – Natomiast nie da się uniknąć wizyt w urzędzie. Nic nie zastąpi bezpośredniej rozmowy z urzędnikiem. Bywa, że mylą się i wyjaśnienie im niektórych kwestii pomaga na przykład uniknąć wydania postanowień niekorzystnych dla inwestora – dodaje.

Dopłaty do czynszu

Pakiet mieszkaniowy zawiera również wsparcie finansowe dla osób, które ucierpiały przez pandemię. Z pomocy skorzystają najemcy wszystkich typów mieszkań – komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy – którzy wystąpią o przyznanie dodatku mieszkaniowego.

Wniosek do gminy w tej sprawie będzie można składać do 31 marca 2021 r. Najemca ma wykazać, że w ostatnich trzech miesiącach jego średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy w porównaniu z 2019 r., a także że wynajął mieszkanie przed 14 marca 2020 r. Maksymalnie dopłata może wynieść 1500 zł na pokrycie do 75 proc. miesięcznego czynszu.

Nowe przepisy nie podobają się Piotrowi Pałce, radcy prawnemu z Kancelarii Prawnej Derc Pałka. – O dodatek mieszkaniowy mogą się starać nie tylko najemcy, ale też np. posiadacze spółdzielczych mieszkań czy właściciele lokali. Nie rozumiem więc, dlaczego nie mogą skorzystać z dopłat. Przecież też mogą być w trudnej sytuacji finansowej z powodu Covid-19, bo stracili np. pracę lub zbankrutowali – uważa mec. Piotr Pałka.

Dotacje dla gmin

Pakiet mieszkaniowy przewiduje także rozwiązania dla budownictwa komunalnego i TBS-ów.

Będą granty na budowę mieszkań komunalnych w wysokości 50 proc. inwestycji. Zwiększy się wsparcie na lokale budowane w towarzystwach budownictwa społecznego. Wyniesie ono nie tak jak obecnie 20, lecz 35 proc. kosztów inwestycji. Środki mają pochodzić z Funduszu Dopłat prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. I co najważniejsze, samorządy otrzymają je przed rozpoczęciem inwestycji, a nie po jej zakończeniu.

Pakiet mieszkaniowy wprowadza też tzw. wakacje czynszowe. Najemcy, którzy wpłacili partycypację w TBS, będą mogli rozliczyć ją w czynszu za mieszkanie. Ponadto w nowych budynkach TBS pojawi się możliwość dojścia do własności wynajmowanego mieszkania.

Jacek Łapiński, dyrektor ds. administrowania zasobem w TBS Motława w Gdańsku, zwraca uwagę na przepisy przejściowe dotyczące TBS-ów. – Wynika z nich, że te, które nie będą chciały przeznaczać lokali pod wykup, trafią na „czarną" listę i będą miały ograniczony dostęp do finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Będą więc lepsi i gorsi – uważa Jacek Łapiński.

Książeczki: nowe cele

Wciąż milion osób ma stare książeczki mieszkaniowe założone przed 23 października 1990 r. Dzięki zmianie przepisów będą mogły wyciągnąć je z szuflad i skorzystać z premii gwarancyjnej na nowe cele mieszkaniowe.

Premia będzie przysługiwać na uregulowanie opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Otrzyma ją też osoba, która planuje ocieplenie domu lub wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne, np. wymianę starego kotła na nowoczesne urządzenia grzewcze, a także w wypadku montażu, wymiany lub modernizacji instalacji gazowej, elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej.

Pakiet mieszkaniowy wkrótce wejdzie w życie. A to oznacza zmiany w wielu obszarach: cyfryzacji procedur budowlanych, książeczkach mieszkaniowych, dodatkach mieszkaniowych, towarzystwach budownictwa społecznego (TBS), budownictwie komunalnym. Pojawią się też dopłaty dla najemców. Nie wszystkie nowe rozwiązania podobają się ekspertom.

Cyfrowe formalności

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Wielka transakcja na rynku magazynów. 100 tysięcy metrów wzięte
Nieruchomości
Rynek wtórny. To czas przecen i rabatów
Nieruchomości
REIT-y to nuda i przewidywalność, czego nie można powiedzieć o OZE
Nieruchomości
Kredyt „Na start”. Firmy robią swoje
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Nieruchomości
Na domowe spa musi być pozwolenie
Nieruchomości
Rynek transakcyjny w Polsce na wiosnę obudził się z letargu