Jak zostać właścicielem mieszkania zakładowego

Najemcy mogą wykupić mieszkanie zakładowe. Różne są jednak zasady wykupu. Wszystko zależy od tego, do kogo należy w danej chwili interesujące nas mieszkanie

Publikacja: 28.07.2007 01:01

Przed wielu laty prywatyzowane przedsiębiorstwa i instytucje państwowe pozbywały się mieszkań. Najczęściej przekazywały je za darmo (lub odpłatnie) spółdzielniom mieszkaniowym oraz gminom. Teraz, chociaż określa się je potocznie jako zakładowe, przepisy traktują te lokale jako komunalne lub spółdzielcze.

Gminy sprzedają swoje lokale zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami. Każda z nich ma ponadto swoje szczegółowe zasady sprzedaży lokali komunalnych. Z reguły stosują one wysokie bonifikaty, w niektórych miastach dochodzące do 95 proc. wartości mieszkania.

Inaczej jest w wypadku lokali spółdzielczych. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwia najemcom zmianę statusu lokalu na spółdzielcze lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu (tylko do 31 lipca br.), a także na własność. Jednocześnie inaczej traktuje osoby zajmujące mieszkania, które spółdzielnie otrzymały za darmo lub odpłatnie.

Od 31 lipca ci, których lokale znajdują się w budynkach nieodpłatnie przekazanych, mogą stać się właścicielami, płacąc tylko koszty nakładów koniecznych poniesionych przez spółdzielnię, czyli np. wymiany balkonów, okien, dociepleń itd. W tej chwili osoby te mogą zmienić status mieszkania z najmu na lokatorski (nie wnoszą wkładu mieszkaniowego). Wykupić zaś mieszkanie na własność mogą jedynie po wpłaceniu wkładu budowlanego.

Nowelizacja przewiduje, że żądanie przeniesienia odrębnej własności byłego mieszkania zakładowego będzie przysługiwało również osobie bliskiej najemcy, m.in. małżonkowi, dzieciom, wnukom, rodzeństwu.

Natomiast osoby, których lokum znajduje się w budynku odpłatnie przekazanym, jeżeli chcą stać się właścicielami, muszą wnieść wkład budowlany.

Wciąż jednak wiele mieszkań należy do państwowych firm. Takie lokale można wykupić zgodnie z ustawą z 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa.

Prawo do tego mają osoby (a po ich śmierci stale zamieszkująca rodzina), z którymi umowę najmu zawarto na czas nieoznaczony lub otrzymały one decyzję o przydziale, a także pracownicy sprzedającego (lub jego poprzednika prawnego), z którym przed 12 listopada 1994 r. zawarto umowę na czas oznaczony (w związku z pracą). Mogą oni kupić mieszkanie z bonifikatą. Sprzedający cenę lokalu pomniejsza o 3 proc. za każdy rok najmu oraz o 6-proc. bonifikatę za każdy rok pracy. Łączna obniżka ceny nie może przekroczyć 95 proc. ceny sprzedaży mieszkania.

Jeżeli jednak mieszkanie wykupuje emeryt lub rencista (wdowa/wdowiec), cena zawsze wynosi 5 proc. wartości lokalu. Szansy na tani wykup nie mają jednak najemcy mieszkań należących do spółek będących dawniej spółkami Skarbu Państwa, który teraz przestał być podmiotem dominującym albo spółka została sprywatyzowana. Tam o zasadach wykupu decyduje obecny właściciel.

Masz pytanie do autorki, e-mail: r.krupa@rzeczpospolita.pl

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku